Küba'da, kadınların İslâm'a olan ilgisi artıyor

Amerika’da Karayipler bölgesinde yer alan ve dünyanın son Komünist ülkesi sayılan Küba’da, ülke kadınları arasında İslam’a olan ilginin her geçen gün arttığı bildirildi.

2019-08-19 17:31:58

Sovyetlerin yıkılmasında sonra dünyanın son Komünist ülkesi sayılan Küba'da, İslam'a ilgi her geçen gün arttığı bildirildi.

Amerika'da Karayipler bölgesinde yer alan Küba'da son yıllarda, ülke kadınları arasında İslam'a yönelik artan bir eğilim görülüyor.

Her gün Küba'nın başkenti Havana eski şehri sokaklarında başörtülü kadınların sayısı daha fazla görülmekte. Bu kadınlar turist değil, sayıca artmakta olan Kübalı Müslüman kadınlar.

Karayipler'deki nem oranı veya helal yiyecek edinme veya ülke genelinde Müslümanlar için tek camiye sahip olma sorunları kadınların Müslüman olmasını engellemedi. Kübalı kadınlar, kaybolan yarılarını İslam dininde bulduğunu söylüyor.

İslam ile müşerref olan birçok Kübalı kadının farklı nedenleri vardır. Dini meselelere manevi eğilim veya Müslüman bir arkadaş bunlara örnek gösterilebilir.

27 yaşındaki Kübalı gazeteci, Meryem Camigo İslam'ı kabul eden Kübalı başörtülü kadınların özellikle genç kızların ve kadınların sayısı son yıllarda çarpıcı bir şekilde arttığını ifade etti.

Meryem bu ülke yerel İslam toplumu ile iyi ilişkiler içerisindedir. Havana camisinde Arapça ve Kur'an öğrenmektedir.

35 yaşındaki Kübalı Izawara Argudin ise, Müslüman olması hakkında'' Kübalı bir Müslüman kadın olarak, daha az bilinen İslam dininden dolayı çok sorun yaşadım. Şükür, İslam'ı tanıdıkça daha çok huzur buldum'' dedi.

Bu bağlamda, Küba İslam Birliği istatistiki açıklamasına göre, ülkedeki Müslümanların sayısı 6 binden fazladır. Bunların 1200 ‘ünü kadınlar oluşturmaktadır.

 

YORUMLAR (0)