DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

KPSS'deki usulsüzlük soruşturması

KPSS'deki usulsüzlük soruşturması

29.05.2015 11:19:33
KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonların üçüncü aşamasında gözaltına alınan 33 şüpheli Ankara Adliyesine sevk edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2010'daki KPSS'de usulsüzlük iddiaları üzerine Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla Salı günü hakkında yakalama kararı çıkartılan 5'i kadın 44 şüpheliden 35'i, 19 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alınmış, 2 kadın savcılığın talimatıyla emniyetten serbest bırakılmıştı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde ifade veren 33 şüpheli sabah saatlerinde Adli Tıp Kurumunda sağlık kontrolünden geçirildi. Şüpheliler daha sonra Ankara Adliyesine sevk edildi.

- Operasyonlar sürecek

Öte yandan 2010 yılında düzenlenen KPSS sorularının "Paralel Devlet Yapılanması" tarafından ele geçirilerek söz konusu oluşuma yakın kişilere dağıtılması sonucu, bazı kişilerin haksız şekilde devlet memuru olarak atanmasına ilişkin soruşturma kapsamında operasyonların devam edeceği bildirildi.

Savcı Şadan Sakınan'ın talimatına rağmen imha edilmesi unutulan ve ÖSYM'de bir kutuda bulunan bin 250 kitapçığı inceleyen alanında uzman üniversite öğretim üyeleri ile ilgili kurumların hazırladıkları raporlar ve emniyetin yaptığı çalışmalar sonucu gözaltı listesi hazırlanmıştı. Söz konusu listedeki yaklaşık 3 bin 500 kişiden bin 435'inin doğrudan şüpheli olduğu, bunlardan 350'sinin 2010'daki sınavda 120 sorunun tamamını doğru cevapladığı, bu kişilerin soru kitapçığı üzerinde kalem kullanmadan en zor matematik sorularını doğru yanıtladıkları belirlenmişti. Ayrıca yine bazı adayların yanlış olduğu gerekçesiyle iptal edilen soruya bile ÖSYM'nin doğru olarak açıkladığı yanıtı işaretlediği tespit edilmişti.

Kitapçıkları inceleyen ekibin, karşılaştığı bu durum üzerine, "Adayların sınavdan önce soruları görmeden doğru olarak cevaplaması mümkün değil" şeklinde rapor hazırladıkları kaydedilmişti.

Öte yandan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da ilk etaptaki gözaltıların ardından soruşturma dosyasına gönderdiği ön raporda, şüphelilerinin çalıştığı 148 firma arasında çok yüksek meblağda mal ve hizmet ilişkisi ile bazı şüphelilerin, "Paralel Devlet Yapılanması"na bağlı yurt dışındaki 20 kuruluşa para transfer ettiklerinin belirlendiği tespitine yer verilmişti.

KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma kapsamındaki daha önce düzenlenen birinci ve ikinci aşama operasyonlarda 120'si devlet memuru 160 kişi hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, suç delillerini yok etme, görevi kötüye kullanma, yasaklanan bilgileri açıklama ve temin etme" iddiasıyla gözaltı kararı çıkarılmış, 5'i kadın 60 kişi tutuklanmıştı.

Öte yandan; yakalanamayan 28 şüpheli ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş