Kozmetik üreticilerinin gümrük endişesi

Kozmetik üreticilerinin gümrük endişesi

13.07.2015 11:38:12
Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği Başkanı Levent Kahraman, antrepolarda "Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri (YGM)" yerine "memur" atanmasını öngören yönetmeliğin, kozmetik sektörü için endişeye neden olduğunu söyledi.

Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeteri kadar memur atanmaması durumunda ithalat süreçlerinin uzayacağını, bunun da çabuk bozulan ürünlerle üretim yapan kozmetik sektörünü sıkıntıya sokabileceğini vurguladı.

Kahraman, "İlgili yönetmelik değişikliği sektörümüz için bazı olumsuzluklar oluşturabilir. 'Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri' yerine 'memur' atanmasının, ithalat süreçlerini uzatıcı etkiye neden olabileceği endişesi taşıyoruz. Yeteri sayıda memur atanması olmazsa işlerin yığılması söz konusu olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Zamanın daha etkin ve hızlı yönetilmesinin kozmetik sektörü girdileri için çok önem arz ettiğini belirten Kahraman, "Birçok kozmetik girdisi son tüketim tarihi konusunda duyarlıdır. Bitkisel ekstreler gibi ürünler hızlı bozulabilir. Bunun harici birçok girdimiz mevsimsel olabiliyor. Bu noktada mevsimi geçtikten sonra ürünlerin gümrükten çekilmesi büyük ticari kayıplara neden olabilir" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)