DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kozluca sakinleri: Niye hep biz ölüyoruz?

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı ve HÜDA-PAR’a yakınlığıyla tanınan Kozluca köyünde öldürülen iki kişi toprağa verildi. HDP konvoyuna saldırdıklarına ilişkin haberlerin yalan olduğunu savunan köylüler, ‘Biz saldırıyorsak neden hep biz ölüyoruz’ diyorlar.

7 Yıl Önce
2015-05-30 15:45:49

Al Jazeera'den Abdülkadir Konuksever'in haberine göre; HDP konvoyunun seçim çalışmaları için gittiği Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde dün çıkan olayda HÜDA-PAR'a yakınlığıyla tanınan Mehmet Şerif Şimşek ve Abdülcelil Talayhan yaşamını yitirmişti. Oldürülen iki kişinin cenazesi otopsilerinin ardından Mardin'den köye getirilerek köy mezarlığında defnedildi.

Kozluca köyü hiçbir şey yaşanmamış gibi sakin. Köylüler meydana kurulan taziye çadırında taziyeleri kabul ediyorlar ve gerilim yok. Ancak Kozlucalılar pek çok şeye kızgınlar.

 mahmut-demir

Mahmut Demir kuzeni Abdülcelil'in yanında öldürüldüğünü söylüyor.

 ‘Öldüğünde iş elbisesi üzerindeydi'

Dün öldürülenlerden Abdülcelil Talayhan'ın kuzeni Mahmut Demir, Abdülcelil ile birlikte tarladaki işlerinden döndükleri sırada vurulduğunu anlatıyor.

‘Tarlada işimizi bitirmiş eve dönüyorduk. HDP konvoyunu uzaktan gördük. Köyden çıkıyorlardı ama bir ucu hala köyün içindeydi. Abdülcelil ile birlikte meydana girdiğimizde S. T. adındaki kişiyi evinin damında gördüm. Elinde kaleşnikof vardı. Birden ateş etmeye başladı. Ben havaya ateş ediyor sandım. Ancak arkamı döndüğümde benden on metre uzaklıktaki Abdülcelil'in düştüğünü gördüm. Yeğenim Mehmet Şerif Şimşek yardım için üzerine koştuğunda onu da vurdu. Ardından karakoldan jandarmalar geldi. Mehmet Şerif Cizre'de oturuyor, babasını ziyaret için gelmişti, Abdülcelil benimle tarladaydı. Öldüğü fotoğraflara bakın, üstünde hala tarladaki iş elbisesi var.”

 cenaze

Talayhan ve Şimşek cenaze namazının ardından köy mezarlığına gömüldüler.

 Olay nasıl oldu?

Cizre'de memur olduğu için kendisini hedef alabilecekleri endişesiyle ismini vermek istemeyen bir köylü, olayı şöyle anlattı:

“Konvoy köyün içerisine girdi. Müzik sesi yüksekti ve babaları PKK tarafından öldürülen bir evin yanında durdular. Konvoydaki araçlardan bazıları ‘vatan haini' diye bağırdı. Birkaç kişi gidip gitmelerini istedi. Belli bir amaç için geldikleri belliydi. Biraz itiş kakış yaşansa da olay çıkmadı. Konvoy köyün çıkışına doğru yol almaya başladı. Herkes bitti diye düşünürken konvoydakilerden birinin yanından fırlayan S. T. evine gitti. Ardından dama çıkarak keleşle taramaya başladı. İki kişinin düştüğünü gördüm. Herkes bir tarafa kaçtı. Normalde saatlerce gelemeyen jandarma ekipleri anında gelerek S. T. ve ailesini köyden kaçırdı.”

Niye Kozluca?

Kozlucalılara göre olay tesadüfi ve o an gelişen bir şey değil. Başka bir köylü doksanlı yıllarda yaşanan bir olayın köylerini tecrit ettiğini savunuyor.

“Bizim köyün geneli mütedeyyindir ve HÜDA-PAR'a yakındır. Doksanlı yıllarda PKK'liler gelip köy meydanında hepimizi toplayıp ‘ya bize tabi olursunuz ya da boşaltırsınız' dediklerinde biz karşı durduk. O günden beri köyümüz nüfusuna kayıtlı tam altı kişi faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Köyümüzü ‘Hizbullah köyü' diye mimleyerek propaganda yaptılar. Bu köyden olduğumuzu duyanlar garip garip bakıyordu. İlçeye inmek istediğimizde İpek Yolu üzerindeki minibüsler bile bizi almazlardı. Adeta tecrit edildi. Eğer tarlalarımız olmasa belki de açlıktan ölürdük. Pek çok köylü tehdit nedeniyle okullarını bırakıp köye döndü. Ölen Abdülcelil de onlardan biriydi. Dindar ve çok iyi bir insandı. PKK ve HDP buraya hiçbir zaman hâkim olamadı. Bu olay da Abdülcelil'in hedef alınması da bundandır.”

 abdullah-kilinc

HÜDA-PAR Şırnak İl Başkanı Abdullah Kılınç olayı 'kalleşçe' olarak değerlendiriyor.

 ‘Çatışma yok kalleşlik var'

HÜDA-PAR Şırnak İl Başkanı Abdullah Kılınç dün yaşanan olayda çatışma değil, "kalleşlik" olduğunu söylüyor.

“Olayın ardından hemen köye geldik. Olayı görenlerle tek tek konuştuk. Anladık ki bu tezgahlanmış bir olay. Gelmişler propaganda yapmışlar; tamam yapsınlar bir itirazımız yok. Bir saat boyunca küçücük köyde dolaşıp durmuşlar. Üstelik meydanda kızlı erkekli halay çekmişler. Şimdi bu köy PKK'ya altı şehit vermiş. Hepsi inançlı insanlar. Sen gelip bunu yaparsan olmaz. Çok iyi biliyorlar ki köyün tamamı HÜDA-PAR'lı, öyle olmasına rağmen tahrik ediyorlar. Medyada çıkan ve çatışma diye adlandırılan olay da küçük bir arbede. Zaten yatışmış ve zaten giderlerken bu kişi keleşini alıp taramış.”

‘Öç almayacağız'

Ölen arkadaşlarının şehitlik mertebesine yükseldiklerini söyleyen Kılınç öç peşinde olmadıklarını ancak hükümetten HÜDA-PAR'a yapılan saldırıların faillerinin bulunmasını beklediklerini söyledi.

“Bütün bölgede seçim kampanyamız saldırıya uğruyor. Bayraklarımız indiriliyor, posterlerimiz yırtılıyor, anons araçlarımız taşlanıyor ve seçim bürolarımızın önünden geçerken sözlü saldırı yapılıyor. Biz metanetimizi koruyoruz. Silahlı bir örgüt değiliz ve siyasal zeminde mücadele yürütüyoruz. Ancak onlar planlı ve programlı. Medyayı iyi kullanıyorlar ve mağdur olduğumuz olayları bile kendi lehlerine çeviriyorlar. Peki onların yaptıkları haberlere göre hep biz saldırıyorsak neden hep biz ölüyoruz? Arkadaşlarımızı sürekli sakinleştiriyoruz olay çıkmaması için. Ancak bunun da bir sınırı vardır. Hükümetten HÜDA-PAR'a yapılan saldırıların faillerini bulmasını bekliyoruz.”

 fuat-mehmet

Saldırıda Ölen Abdülcelil Talayhan'ın 9 yaşındaki oğlu Fuat'ı amcası Mehmet Talayhan teskin etmeye çalıştı.

 HDP'mi HÜDA-PAR'mı?

Kozluca köyü ile ilgili çıkan ve köylüleri kızdıran haberlerden birisi de köyün HDP'li olduğu bilgisi.

Kozluca Köyü'nde, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri'nde İl Genel Meclisi sonuçlarına göre; seçime DBP adıyla katılan HDP 222 oy alırken HÜDA PAR 112 oy aldı. Ancak bu sonuca sadece Kozluca Köyü'nün merkezi değil, bu köye bağlı olan ve toplamda köyün nüfusundan daha fazla nüfusu bulunan iki mezra da dahil. Çatışmanın yaşandığı köyün merkezinde büyük çoğunlukla HÜDA PAR'a oy veren seçmenler yaşarken Yeşilce ve Bağvert mezraları da ağırlıklı olarak HDP'ye oy verenler bulunuyor. Kozluca'daki saldırıyı gerçekleştiren ve olaydan sonra jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan S. T. İdil İlçe Jandarma Komutanlığı'nda bulunuyor. S. T'nin ilaesi de jandarma ekipleri tarafından köyden çıkartılarak güvenli bir bölgeye götürüldü. Kozluca'da HDP'ye yakınlığıyla bilinen birkaç aile de ortamın sakinleşmesini beklemek üzere köyden ayrıldı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

latife akdoğan

ALLAH O ZALİMLERİN YANINA BIRAKMAZ ALLAH ONLARI BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN ABDULCELİL TALAYHAN BENİM DAYIMDI ZALİMLERE CEHENNEM SEHİTLERE CENNET ANNEANNEME YENGEME VE ÇOCUKLARINA EN ÇOKTA KIZI ZEHRAYA SABIR DİLİYORUM AMİN

azadi helasi

HDP PKK barajın altında kalaçaksın zaten bu halde kürtleri kateldiyor eline yetki girse neler yapaçaksın ALLAH bilir ama çok şükür Kürdistan da hizbullah var bu mazlum kürtlerin intkamın alacğın açıkladı

anti TC

He sizde bunu gerçek diye veriyorsunuz öylemi.Aptal olan kim acaba?

Edessa Deşifrecisi

HÜDA PAR'lı Ailelere Sabırlar Diliyorum. Gerçekten PKK/HDP ye Karşı Duran Tek Partidir. Rabbim Sizi Korusun İnş. Zalimler İçin Yaşasın Cehennem..

oflu

huda parın provakasyon yaptığını kürt halkı çok iyi biliyor.inşallah tüm türkiyede öğreni

Görüş Bildir Bizimle Paylaş