Kovid-19 mücadelesinde 'gelişigüzel' test dönemi başlıyor

Koronavirüs vakalarındaki artışı durdurmakta zorlanan Japonya'da Kovid-19 mücadelesinde yeni bir yöntem denenecek. Japonya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kentlerin kalabalık noktalarında gelişigüzel toplu PCR test uygulaması martta başlayacak.

27.01.2021 09:55:10

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya hükümeti Tokyo, Osaka gibi Kovid-19 vakalarının düşüş trendi göstermediği metropollerde günlük PCR testi uygulaması başlatacak.

Buna göre, sadece semptom gösterenler ve temas haritasında belirenler değil, halk gelişigüzel olarak PCR testlerine tabi tutulacak.

İhale sahibi firmalarca düzenlenecek ve tüm masrafları merkezi hükümetçe karşılanacak testler havalimanları, şehir merkezleri, firma ve üniversitelerde uygulanacak.

Test noktalarında alınan mukus ve salya numuneleri sonuçları hem bireylere gönderilecek ham de anonim istatistikler için arşivlenecek.

Sonuçlar, olası bir vaka patlamasına karşı erken tedbir kapsamında yapay zeka yardımıyla analiz edilecek.

JAPONYA'DA KAMPANYALAR TURİZM BAĞLANTILI KOVİD-19 VAKALARINI 6,8 KAT ARTIRDI

Japonya'da Temmuz 2020 sonunda başlatılan, ekonominin canlandırılmasını amaçlayan kampanyaların, turizm bağlantılı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarını 6,8 kat artırdığı ortaya çıktı.

Kyoto Üniversitesine ait araştırmaya göre, seyahat bileti ve yeme-içme sektörü kuponlarının sunulduğu kampanyanın başlatıldığı 22 Temmuz öncesi ile sonrasındaki vaka artış hızı ve bölgeleri analiz edildi.

Ülkenin 24 eyaletinden mayıs ve ağustos arasında Kovid-19'a yakalanmış yaklaşık 4 bin kişinin seyahat öykü ve rotasının izi sürüldü. Bunlardan 817'si, kampanya kapsamında eyalet değiştirdi ve virüs kapmış kişilerle temasa geçti.

Kampanya öncesini kapsayan 22 Haziran ve 21 Temmuz dönemi ile 22 Temmuz sonrası vaka haritası karşılaştırıldı. Seyahat bileti kampanyasının başlamasıyla turizm bağlantılı Kovid-19 vakalarının 3 kat arttığı ortaya çıktı. Bu artışın, yeme-içme sektörü kuponlarını kullananların dahil edilmesiyle 6,8 kata yükseldiği belirlendi.

"Japonya'da salgının ikinci dalgasının ağustosun ortasına dek düşüş eğilimi gösterdiği ancak artan yerel turizmin, seyahat kaynaklı Kovid-19 vakalarının artmasına yol açtığı" kaydedilen araştırmada, "Geniş bölgelerde insan hareketliliğinin teşvik edilmesinin ilave teması kolaylaştıracağı doğaldır." ifadelerine yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)