SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

KOSGEB ile Azerbaycanlı muadili KOBİA arasında Eylem Planı Protokolü imzalandı

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt:- 'Türk firmalarının Azerbaycanlı şirketlerle birlikte bu ülke üzerinden Asya pazarlarına, Azerbaycan şirketlerinin de Türk şirketleriyle birlikte Türkiye üzerinden Avrupa ve Afrika pazarlarına açılmasına gayret göstereceğiz'

KOSGEB ile Azerbaycanlı muadili KOBİA arasında Eylem Planı Protokolü imzalandı
27.2.2020 20:07:06

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Azerbaycan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ajansı (KOBİA) arasında Eylem Planı Protokolü imzalandı.

Bakü'de temaslarda bulunan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, birliğin Azerbaycanlı muadili KOBİA Başkanı Orhan Memmedov'la bir araya geldi. İki başkan, kurumlar arasında Eylem Planı Protokolü'nü imzaladıktan sonra, Ziraat Bankası'nın Bakü'deki ofisinde Azerbaycan'da faaliyet gösteren çeşitli şirket ve bankaların yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı öncesinde KOBİA ile imzalanan protokole ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan KOSGEB Başkanı Uzkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 25 Şubat'ta Bakü'de düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında 15 milyar dolar ticaret hacmi hedefi belirlediğini hatırlattı.

Uzkurt, Azerbaycanlı muadilleri KOBİA ile söz konusu 15 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin gerçekleştirilmesi için planlar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bugün imzaladığımız metinde tarafların gelecek dönemindeki adımları neler olacak, üzerlerimize düşenler nelerdir bunu somutlaştırdık. İki ülke KOBİ'lerinin birbirine entegrasyonunu sağlayacağız. İki ülkeye olarak yatırımların artırılması için çalışmalar yapacağız. Özellikle Türk firmalarının Azerbaycanlı şirketlerle birlikte bu ülke üzerinden Asya pazarlarına, Azerbaycan şirketlerinin de Türk şirketleriyle birlikte Türkiye üzerinden Avrupa ve Afrika pazarlarına açılmasına gayret göstereceğiz. Eğer bu iş birliğini etkin biçimde gerçekleştirebilirsek iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesiyle birlikte bölgesel olarak da çok dominant bir rol üstleneceğini düşünüyoruz."

KOBİA Başkanı Orhan Memmedov da KOSGEB'in küçük ve orta ölçekli işletmelere destek hususunda büyük tecrübeye sahip olduğunu, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirtti.

Memmedov, KOSGEB'le imzaladıkları eylem planının Azerbaycan ve Türkiye arasında ticaret hacminin artmasına katkı sağlayacağını belirtti.

- Türk ve Azerbaycanlı KOBİ yetkilileri buluştu

İki başkan daha sonra Azerbaycan'da faaliyet gösteren çeşitli şirket ve bankaların yöneticileri ile bir araya geldi.

Ziraat Bank Azerbaycan Genel Müdürü Avni Demirci'nin ev sahipliğindeki toplantıda Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Hazine ve Maliye Müşaviri Can Memduh Erdem, Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker ile Azerbaycan'daki Türk iş adamı kuruluşlarının yöneticileri hazır bulundu.

Ziraat Bank Azerbaycan Genel Müdürü Demirci, burada yaptığı konuşmada, KOBİ'lerin ülke ekonomisinin yapı taşları, sermayenin tabana ve bölgelere yayılmasının en önemli araçları olduğunu belirtti.

KOBİ'lerin üretimden market rafına kadar süreci yönetebilmesi gerektiğini belirten Demirci, ülke ekonomisinin gelişmesi için KOBİ'lerin desteklenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıda, KOSGEB Başkanı Uzkurt ile KOBİA Başkanı Memmedov, katılımcıların önerilerini dinledi, sorularını yanıtladı.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR