'Koronavirüs salgını nedeniyle, Rus ekonomisi son 10 yılın en derin krizini yaşayabilir’

Rusya’nın “Silikon Vadisi” olarak bilinen inovasyon merkezi Skolkovo’dan uzmanlar, koronavirüs salgını nedeniyle Rusya ekonomisinin son 10 yılın en derin krizini yaşayabileceği ve toparlanmanın uzun yıllar alabileceği uyarısında bulundu.

2020-05-26 10:10:21

 

Rusya'nın “Silikon Vadisi” olarak bilinen inovasyon merkezi Skolkovo'dan uzmanlar, koronavirüs salgını nedeniyle Rusya ekonomisinin son 10 yılın en derin krizini yaşayabileceği ve toparlanmanın uzun yıllar alabileceği uyarısında bulundu.

Bloomberg ajansı, Skolkovo Enerji Merkezi'nin hazırladığı rapora dayanan haberinde, Rusya bütçesinin yarısına yakınının enerji kaynakları satışına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Salgın nedeniyle enerji tüketiminin azaldığına işaret eden uzmanlar, fosil yakıt tüketiminin zirvesinin 2019 yılında geride kalmış olabileceğini, bu tarihin Rusya hükümetinin tahmininden 15 yıl erken olduğunu belirtti. 

Raporda, Rusya ekonomisinin “yeni gerçekliğe” uyum sağlayamaması halinde, büçe gelirlerinin “dramatik” şekilde düşeceği, GSYH büyümesinin ise önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 0,8'i geçmeyeceği tahmin ediliyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ise ekonominin 2020'de yüzde 5 küçüleceğini, 2021-2023 döneminde GSYH'de yüzde 2,8-3,1 büyüme kaydedileceğini öngörüyor.

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, bugün yaşanan krizi Rusya'nın ekonomi politikalarının gözden geçirilmesi için bir fırsat olarak nitelendirmişti. Rusya'nın petrol gelirlerine daha fazla bel bağlamaması gerektiğini vurgulayan Kudrin, yeni teknolojilere ağırlık verilmesi gerektiğini söylemişti.

YORUMLAR (0)

Hasan Kaya

Beter olsunlar . Paralarını Libya'da Suriyede Kırımda Ukraynada İnsanlığa karşı işlenen suçlara harcayacaklarına Kendi vatandaşlarına yardım etsinler . Beter olsunlar bin beter.