Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Yazın koronavirüs bitecek mi?

Koronavirüs salgını tüm dünyaya büyük panik yaşatmış durumda. Tüm dünyada milyarlarca kişi evlerine hapsolmuş durumda. Ülkemizde de milyonlarca kişinin sosyal yaşantısı alınan tedbirler doğrultusunda kısıtlandı. Durum böyle olunca herkes koronavirüs salgını ne zaman bitecek diye sormaya başladı. Uzmanlardan koronavirüs salgınının ne zaman biteceğin dair açıklamalar geldi. Peki koronavirüs salgını yazın bitecek mi? Sıcak havalar koronavirüsü öldürür m? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizde...

26.03.2020 12:18:08

Tüm dünya bu sorunun yanıtını arıyor. "Koronavirüs salgını ne zaman bitecek?" Bilim insanları koronavirüs salgınının ne zaman hafifleyeceğine dair farklı öngörülerde bulunuyor. Peki yazın koroanvirüs salgını birecek mi? Sıcak havalar koronavirüsü öldürür mü? Bilin insanları çok sorulan bu sorulara da açıklık getirdi. 

Koronavirüs salgını tüm dünyaya büyük panik yaşatmış durumda. Tüm dünyada milyarlarca kişi evlerine hapsolmuş durumda. Ülkemizde de milyonlarca kişinin sosyal yaşantısı alınan tedbirler doğrultusunda kısıtlandı. Durum böyle olunca herkes koronavirüs salgını ne zaman bitecek diye sormaya başladı. Uzmanlardan koronavirüs salgınının ne zaman biteceğin dair açıklamalar geldi. Peki koronavirüs salgını yazın bitecek mi? Sıcak havalar koronavirüsü öldürür m? İşte koronavirüs hakkında bilinmeyenler.

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek?

SARS'ı şefeden 83 yaşındaki Çinli salgın uzmanı Zhong Nanshan koronavirüs salgını ne zaman bitecek, ne zaman biter sorusuna yanıt verdi. Nanshan pandemi ilan edilen corona virüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını umduğunu bildirdi.

İYİLEŞENLER KORONAVİRÜSE BİR DAHA YAKALANIR MI

Nanshan, hastaların tedaviden sonra yeniden corona virüse yakalnma risklerinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.

BİLİM KURULU ÜYESİ AÇIKLADI 

Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal koronavirüs salgını ne zaman bitecek sorusuna tarih vererek cevap verdi. Ünal verilerden yola çıkarak vaka sayısında tepe noktasına ne zaman ulaşılacağına yönelik bilimsel hesaplamalar yapılabildiğini, ancak bunların hepsinin yine tahminlerden ibaret olduğunu kaydetti.

VİRÜS TEHLİKESİ NE ZAMAN ORTADAN KALKAR?

Ünal, virüs tehlikesinin ne zaman ortadan kalkacağına ilişkin kendi tahminini ise şöyle açıkladı: "Vatandaşlarımız her şeye çok riayet ederse, evden çıkmazsa, ellerini yıkarsa, esas destek orada, kilit nokta orası, yani bu benim kişisel tahminim böyle giderse yaz ayları civarında, yaz aylarına gelirken bir rahatlama olacağını umuyorum. Tabi kalbimin bir köşesi böyle olsun istiyor ama mümkün olduğu kadar sıyrılıp baktığım zaman tedbirler çok iyi olmak kaydıyla inşallah Haziran başına falan bir

YAZIN KORONAVİRÜS BİTECEK Mİ? SICAK HAVALAR KORONAVİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ? 

Yazın koronavirüs salgını bitecek mi sorusuna Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu'dan açıklama geldi. Akkoyunlu Avustralya'da şu an yaz olmasına rağmen iki vakanın ortaya çıkmasının umutları azaltırken, bulaşmaların salgın halinde yayılmamasının ise umut vaat ettiğini söylüyor.

UZMANLARIN ÇOĞU HAZİRAN AYINI İŞARET EDİYOR

Yeni tip corona virüs hakkında bilgiler sınırlı olsa da uzmanların çoğu haziran ayında vakaların durmaya yakın hale geleceğini belirtti.

KORONAVİRÜS ÖLDÜRME ORANI KAÇ

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) dünya genelinde 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre corona virüsün bulaştığı kişilerin; %81'i hafif atlatıyor, %14'ü ciddi geçiriyor, %5'i ise ağır şekilde hastalanıyor. Coronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin oranı %1 ila %2 arasında değişiyor. Hastalık 9 yaşın çocuklarda pek görülmezken, 80 yaş üzerinde ölümcüllük oranının artış gösterdiği anlaşılıyor.

KORONAVİRÜS GENÇLERİ DE ETKİLİYOR MU?

Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan veriler üzerine oluşturulan rapora göre, bu oran 60 - 69 yaş grubu için yüzde 3.6, 50 - 59 yaş grubu için 1.3, 20 *29 yaş grubu için yüzde 04. İstatistiklere bakıldığı zaman corona virüs nedeniyle ölüm oranın en az görüldüğü yaş grunu ise 10 -19 , 20 -29 ve 20- 39 yaş grupları. Söz konusu rapora göre, bu yaş gruplarında corona virüs kapan ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 0.2. Başka bir deyişle bu yaş gruplarında corona virüs kapan her 1000 kişiden 2'si hayatını kaybetti.

KORONAVİRÜS HAFİF ATLATILIR MI?

WHO'nun 44 bin hastaya dayandırdığı araştırma verilere göre virüsün bulaştığı kişilerin:

%81'i hafif atlatıyor
%14'ü ciddi geçiriyor
%5'i ağır hastalanıyor
Covid-19'dan ölenlerin oranı ise %1 ila %2 arasında.

KORONAVİRÜS ÇOCUKLARA VE BEBEKLERE BULAŞIR MI?

Hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmediği 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölümcüllük oranının çok yükseldiği anlaşılıyor.

NOT: Koronavirüs salgını ülkemizde de görülme başlandı. Devlet yetililerinden gelen "Evde kalın" çağrısıan uyulmalı. Toplum sağlığı için gerekli olmadıkça evden çıkılmamalı. Kronavirüs genç yaşlı ayırt etmiyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)