SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
Koronavirüs neden en hızlı ABD'de yayılıyor?

Koronavirüs neden en hızlı ABD'de yayılıyor?

Koronavirüs salgınında 4 bini aşkın ölümün gerçekleştiği ABD’de yayılma hızı durdurulamıyor. ABD'nin salgına karşı en savunmasız ülkeler arasında yer aldığı belirtiliyor. Peki neden?

Koronavirüs neden en hızlı ABD'de yayılıyor?
2.4.2020 09:34:39

John Hopkins Üniversitesinin salgına ilişkin anlık paylaşımlarına göre, ABD'de Kovid-19 vaka sayısı 206 bin 207, virüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 4 bin 542, iyileşenlerin sayısı ise 8 bin 413 kişi olarak belirtildi.

Peki bu salgın ABD'de neden hızla yayılıyor? İşte cevabı...

YETİŞKİN NÜFUSUN NEREDEYSE YARISI OBEZ

NTV'de yer alan habere göre bilim insanları, obezitenin ABD'yi 1918'deki İspanyol gribi ile benzer bir pandemi riski altına sokabileceğini öne sürüyor. Hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre, ABD'de yetişkin nüfusunun yüzde 42,4'ü, çocukların ise yüzde 18,5'i obez.

Obezite, tip 2 diyabet, felç, kalp krizi ve hatta belirli kanser türleri dahil olmak üzere birçok kronik sağlık durumu için bir risk faktörü oluşturuyor. Bununla birlikte, uzmanlar obezitenin genç kuşak arasında da artacağını öngörüyor.

OBEZİTE HASTANEYE YATMA ORANINI İKİ KAT ARTTIRIYOR

Artan obezite oranları sadece sağlık bakım maliyetini yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda koronavirüs salgınını ve gelecekteki olası salgınlar için de tehlike oluşturuyor. 2009'daki H1N1 grip salgını üzerine yapılan bir çalışmada, obez kişilerin diğer insanlara göre iki kat daha fazla hastaneye yatma olasılığı olduğu bulundu. Bu durum, Kovid-19 teşhisi konan obez kişilerin zaten dolup taşan hastanelere daha da fazla yük bindirebileceği anlamına geliyor.

OBEZİTE KORONAVİRÜSÜN BULAŞICILIĞINI ARTTIYOR

Diğer taraftan Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'ndan yapılan yeni bir araştırma, griple enfekte olan obez yetişkinlerin sadece ciddi komplikasyonlar açısından daha büyük bir risk altında olmadığını, aynı zamanda hastalığı daha uzun üzere taşıdığını ortaya koydu. ABD'li yetişkinlerin yüzde 75'inin 2030 yılına kadar aşırı kilolu veya obez olduğu tahmin edilirken, bu durum grip veya koronavirüs nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybetmesi riskini ortaya koyuyor.

Obez yetişkinlerin neden hastalıkları daha fazla bulaştırdığı belirsiz olsa da, bilim insanları obezitenin vücudun bağışıklık tepkisini değiştirdiğine ve kronik iltihaplanmaya yol açtığını inanıyorlar.

KRONİK HASTALIKLAR KORONAVİRÜSÜ ÖLÜMCÜL HALE GETİRİYOR

Öte yandan , geçen ay Çinli koronavirüs hastaları üzerinde yapılan çalışmada kronik hastalığı bulunanların daha yüksek ölüm oranlarına sahip olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, ölüm oranlarının kardiyovasküler hastalığı olanlar için yüzde 10,5, diyabet için yüzde 7,3, kronik solunum hastalığı için yüzde 6,3, hipertansiyon için yüzde altı ve kanser için yüzde 5,6 olduğunu ortaya çıkardı.

20 YAŞIN ÜZERİNDEKİ ABD'LİLERİN SADECE YÜZDE 12'Sİ METOBOLİK OLARAK SAĞLIKLI

Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre 20 yaşın üzerindeki Amerikalıların sadece yüzde 12'si 'metabolik olarak sağlıklı' olarak değerlendirildi.

NÜFUSUN DÖRTTE BİRİ HİPERTANSİYON HASTASI

Diğer taraftan, ABD'de 80 milyon kişi (ABD nüfusunun dörtte biri) yüksek tansiyon , 100 milyon kişi diyabet veya diyabet öncesi, 102 milyon ise yüksek kolesterol seviyelerine sahip. Bununla birlikte nüfusun çoğu üçünün bir kombinasyonuna sahip.

1,7 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Sonuç olarak, uzmanlar ABD nüfusunun çok azının koronavirüs atlatabileceğini düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesi, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC) uzmanların koronavirüs salgınının ABD'deki etkileri, nasıl yayılacağı ve kaç kişinin virüsten etkineceği konusunda çalıştıkları 4 senaryoya ulaşmış, salgının yayılmasının yavaşlatılmasına ilişkin herhangi bir adım atılmazsa en kötü senaryoya göre, ABD'de 160 ile 214 milyon kişinin koronavirüsten etkilenebileceği ve 200 bin ile 1,7 milyon kişinin yaşamını yitirebileceği bildirilmişti.

SALGIN, ABD'DE EN FAZLA CAN ALAN 3. HASTALIK OLDU

AA'nın, Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) verilerine dayandırdığı bilgilere göre bu salgın, koronavirüs (Kovid-19) ABD'de can kaybına en fazla sebep olan hastalıklar arasında 3. sıraya yükseldi.

SON 10 GÜNDE HIZI ARTTI

CDC resmi web sayfasındaki verilere bakıldığında, mart ayı başında bir günde sadece birkaç adet can kaybına neden olan salgın hastalık ABD'de ilk 15 arasına girmezken, 20 Mart'tan sonra hızlı bir yükseliş grafiği çizdi. Son 10 gün içerisinde dikine bir seyir izleyen Kovid-19 salgınının, can kaybı sıralamasında ilk 15 içine girerek mart ayı sonunda üçüncü sıraya yerleştiği görüldü.

KALP RAHATSIZLIĞI ve KANSERDEN SONRA ÜÇÜNCÜ SIRAYA YERLEŞTİ

Koronavirüs salgını 31 Mart'ta 748 ölümle ABD'de, günde 1774 ölüme neden olan kalp rahatsızlıkları ve 1641 ölüm ile kanserden sonra en fazla ölüme sebep olan hastalık olarak kayıtlara geçti.

100 BİN İLA 240 BİN ARASINDA İNSNAIN ÖLMESİ BEKLENİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, salı günü Beyaz Saray'da yaptığı basın açıklamasında ülkede 100 bin ile 240 bin kişinin koronavirüsten öleceğini tahmin ettiklerini söyleyerek, önümüzdeki 2 hafta içinde salgın ile ilgili ölümlerin daha da artacağı beklentisini doğruladı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

corona / 2.4.2020 15:17:46
neden mi? çünkü adamlar pisler.. amerikalılar pis bir millet.
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR