SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN
(Koronavirüs) 'İdlib'de 900 testten pozitif sonuç yok'

(Koronavirüs) 'İdlib'de 900 testten pozitif sonuç yok'

İki yüzden fazla mülteci kampının yer aldığı Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de 900 test yapıldı, hiç pozitif vakaya rastlanmadı.

(Koronavirüs) 'İdlib'de 900 testten pozitif sonuç yok'
29.3.2020 11:58:00

Amerika'nın Sesi Türkçe muhabiri Onur Erdoğan'ın sorularını yanıtlayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Hedinn Halldorsson, bölgede 900 koronavirüs testi yapıldığını ve hiç pozitif vakaya ratlanmadığını söyledi.

Sağlık sistemleri ve ekonomik altyapıları güçlü olan ülkelerin bile bu salgınla mücadele konusunda ciddi problemlerle karşılaştığını kaydeden Halldorsson, 4 milyon kişinin yaşadığı Suriye'nin kuzeybatısında şu an sağlık sisteminin "tamamen çökmüş durumda" olduğunu söyledi.

HASTANELER SAVAŞTA TAHRİP OLDU

Bölgedeki sağlık merkezleri ve hastanelerin yarısının savaşta tahrip olduğunu söyleyen Halldorsson'ın aktardığına göre şu an sağlık hizmeti veren 300 tesis var ve binlerce sağlık çalışanı ülkeyi terketmiş durumda.

SURİYE, SALGINLA MÜCADELE EDEMEZ

Halldorsson tıbbi malzeme, ilaç ve sağlık çalışanı sayısındaki eksikliklerin yanı sıra bölgedeki halkın koronavirüsten korunmak için ihtiyaç duyulan kişisel malzemelerden de yoksun kaldığını ve özellikle kuzeybatı Suriye'nin "bu malum nedenlerden dolayı Kovid-19 gibi bir salgınla mücadele için çok hazırlıksız" olduğunu söylüyor.

"TÜRK YETKİLİLERLE KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ"

Bölgede 900 koronavirüs testi yapıldığına ve pozitif sonuç çıkmadığına değinen Halldorsson, ilerleyen günlerde bölgeye Türkiye sınırından 5 bin test daha gönderileceğini aktardı. Halldorsson ayrıca Türkiye sınırındaki İdlib'de olan çalışmalarında Türkiye ile koordinasyon içinde olduklarını da belirtti.

DSÖ ve diğer bazı kurumların da bölgeye kişisel korunma malzemesi gönderdiğini söyleyen Halldorsson, tüm dünyada bu malzemelerin tedariğinde sıkıntı yaşandığına da işaret ederek bölgede özellikle sağlık çalışanlarının ve halkın korunma önlemleri almalarını sağlamaya odaklanıldığını ifade etti. DSÖ yetkilileri bölgedeki sağlık çalışanları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlara virüsten korunmayla ilgili eğitim vermeyi sürdürüyor.

"SALGIN, BÖLGE HALKININ DERTLERİNE BİR DERT DAHA KATTI"

Halldorsson, bölgedeki milyonlarca mültecinin ve bölge halkının şu an öncelikli sorununun dünyanın her yerinde olduğu gibi bu salgın olup olmadığı sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi: "Şu an oradaki insanlar yerlerinden, yurtlarından olmuş, hayatta kalma mücadelesi veren insanlar. Bu insanların çoğunun başlarını sokabilecekleri bir yerleri yok, bırakın temel sağlık hizmetlerine erişimi. Yemek, temiz su bile bulamıyorlar. O yüzden bu, dertlerine dert katmış oldu."

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 29.3.2020 14:44:01
Allah onların yardımcısı olsun.
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR