Koronavirüs hamilelere zarar verir mi? Düşüğe neden olur mu?

Çin'den başlayarak hızlıca dünyaya yayılan koronavirüs salgını hamileleri de korkutmaya başladı. Ülkemizde de binlerce anne adayı da koronavirüs hamilelere zarar mı diye düşünmeye başladı. Koronavirüsün hamilelere ve karnındaki bebeğe zararı konusunda uzmanlardan farklı görüşler var. Peki koronavirüs hamilelere bulaşırsa bebeğe zarar verir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar koronavirüs kapan annenin düşük yapabileceğini belirtti. Peki koronavirüs hamilere etkisi nedir?

26.03.2020 18:02:28

Milyonlarca insan koronavirüs salgını nedeniyle adeta kabus yaşıyor. Dünya üzerinde ölü sayısı on binlere ulaştı. Durum böyle olunca milyarlarca insan da hayatını korku içinde geçiriyor. Hmileler de koronavirüs hamilelere zarar verir mi düşüğe neden olur mu diye merak etmeye başladı. Bu konu ile ilgili uzmanların görüşleri farklı. Peki koronavirüs hamilere etkisi nedir?

Ülkemizde de binlerce anne adayı da koronavirüs hamilelere zarar mı diye düşünmeye başladı. Koronavirüsün hamilelere ve karnındaki bebeğe zararı konusunda uzmanlardan farklı görüşler var. Peki koronavirüs hamilelere bulaşırsa bebeğe zarar verir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar koronavirüs kapan annenin düşük yapabileceğini belirtti. 

Koronavirüs düşüğe neden olur mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar "Koronavirüs hamilelere zarar verir mi düşüğe neden olur mu?" sorusuna açıklık getirdi. Çapar açıklamasında koronavirüsün hamile kadınlarda düşük yapabileceğini belirterek, ''Koronavirüslü gebelerde oksijen azlığı meydana gelir. Oksijen azlığı olursa çocuklarında oksijeni azalır ve büyümeleri geri kalır. Doğumda da bu nedenle morarmalar meydana gelebilir. Gebelikte virüse yakalananlarda düşük yapma ihtimali de söz konusudur' 'dedi.

Koronavirüs hamilere etkisi nedir?

Prof. Dr. Metin Çapar, koronavirüsün kolayca birçok yere yapışabildiğini ve bu nedende de kişiden kişiye rahatlıkla bulaşan bir virüs olduğunu belirtti. Hamile kadınlarda koronavirüsün grip ve nezle belirtisi şeklinde ortaya çıktığını ifade eden Çapar, "Koronavirüslü gebelerde oksijen azlığı meydana gelir. Oksijen azlığı olursa çocuklarında oksijeni azalır ve büyümeleri geri kalır. Doğumda da bu nedenle morarmalar meydana gelebilir. Gebelikte virüse yakalananlarda düşük yapma ihtimali de söz konusudur. Gebelerde, kandaki bağışıklık sisteminde değişiklik meydana gelir ve daha kolay hastalığa yakalanma ihtimalleri vardır. Ancak normal insanlara göre daha hafif bir şekilde hastalığı geçirmekteler. Dolayısıyla gebelerin bu hastalığa duyarlılığı çok artmıştır. Çok şükür ki şimdiye kadar koronavirüslü gebelerde ölüm gözlemlenmemiştir" diye konuştu.

İngiliz Kraliyet Koleji'nden kadın doğum uzmanı: Koronavirüs hamilelerde düşük yapma olasılığını arttırmaz

İngiliz Kraliyet Koleji'den kadın doğum uzmanlarının da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından yayımlanan makalede, hamile kadınların diğerlerine göre daha yüksek risk taşımadığı ve Covid-19 düşük yapma olasılığını artırmadığı belirtildi. Makalede, Covid-19'a yakalanan hamilelerin büyük çoğunluğunun sadece hafif ya da orta derecede soğuk algınlığı/grip benzeri semptomlar yaşamasının beklendiği ifade edildi.

Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?

Uzmanlar, hamileliğin yalnızca kadınların küçük bir kısmında vücudun viral enfeksiyonlarla mücadele düzeyini etkilediğini belirti. Yeni tip koronavirüs hakkında verilerin kısıtlı olduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, virüsün hamilelikte ya da doğum esnasında bebeğe bulaştığına dair henüz bir bulgu olmadığını kaydetti. Makalede, "Virüsün bebeğe bulaştığı iki vaka bildirildi. İkisinde de virüsün doğum öncesi mi sonrası mı bulaştığı belirsizliğini koruyor" ifadeleri kullanıldı.

Hamileler koronavirüste risk altında mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu, koronavirüs ve hamilelik hakkındaki en son bilgileri sizler için kaleme aldı. Bebek bekleyen anneler koronavirüse karşı ne yapmalı? 

İyi haber: Kadınların koronavirüse ortalama sağlıklı bir yetişkinden daha duyarlı olduğuna dair bir kanıt yok.

Kötü haber: Hamilelik sırasında koronavirüsün size bulaşması durumunda, pnömoni gibi ciddi solunum problemlerine yol açabilir ve bu nedenle daha savunmasız hale gelebilirsiniz. Bunun nedeni, hamile kadınların kalp atış hızlarının artması, akciğer kapasitesinin azalması ve “dağınık bağışıklık sistemleri” diye tanımlanan durumdur. Böyle bir durumda düşük ve erken doğum riski daha yüksek.

Şimdiye kadar, Covid-19 ile ilişkili anne ölümleri hakkında herhangi bir rapor bulunmuyor. Fakat benzer virüsler olan SARS-CoV ve MERS-CoV enfeksiyonlarının gebelerde yüksek ölüm oranlarıyla seyrettiğini biliyoruz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)