Koronavirüs 4 milyon Amerikalıyı işinden etti

ABD’de ilkbahar kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana işçiye olan talep birçok ekonomistin beklediğinden daha hızlı düşüş kaydetti

03.12.2020 22:40:14

Koronavirüs salgını nedeniyle ABD'de işgücü piyasası daralırken kadın çalışanlar da iş bulamıyor.

Wall Street Journal'de yer alan habere göre, ABD'de Nisan ve Ekim ayları arasındaki işsizlik oranı yarıdan fazla düşerek % 6,9'u gösterirken, salgınla birlikte yeni veriler üçte ikiden fazla tekrar artış kaydetti.

ABD'deki işsizlik verilerine göre, işgücü piyasasında abartılı biçimde sağlık öncelik kazanırken, çalışan veya iş arayan insanların sayısında artış devam ediyor. Ülkedeki işsizlik rakamları 3,7 milyon ile Şubat ayına göre % 2,2 arttı.

4 milyon işsiz işine dönemiyor

Öte yandan işgücüne katılım oranı 16 yaş üzeri çalışan veya iş arayan Amerikalıların oranı Şubat ayında % 63,4 iken Ekim ayında % 61,7'ye düştü. Yaklaşık 4 milyon kişiye tekabül eden bu oran, Nisan ayının dip noktasından itibaren işgücünde çok daha az sayıda kadın çalışanın bulunduğu 1970'lerden bu yana en düşük seviyeye yakın. Bu da kadın çalışanların iş piyasasında yer bulamadığına işaret ettiği şeklinde değerlendiriliyor.

Michigan Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olan Betsey Stevenson, keskin bir düşüşün ardından hızlı ve sürekli bir geri dönüş yapılması gerektiğini belirterek, "Tüm çalışanları geri alamazsak, asla bir iyileşme sağlayamayız. İşçileri geride bırakmamamız konusunda herkes endişelenmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)