DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BioNTech, Delta varyantına karşı yüzde 88 etkili

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, BioNTech koronavirüs aşısı Delta varyantına karşı yüzde 88 oranında etkili.

5 Gün Önce
2021-07-22 20:02:37

Koronavirüsün mutasyona uğraması sonucunda ortaya çıkan Delta varyantıyla ilgili aşı çalışmaları sürüyor.

19.000'den fazla insan, İngiltere'de bir araştırmaya katılarak aşıların Delta varyantı üzerindeki etkisini ölçmeye katkı sağladı.

Birleşik Krallık'ta yapılmış en büyük kapsamlı araştırmalardan biri olan incelemenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

The New England Journal of Medicine isimli saygın ve hakemli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada Pfizer-BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ortaya çıktı.

Yetkililer tek doz Pfizer-BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruyuculuk sağladığı fakat bunun çok sınırlı olduğunu açıkladı.

Araştırmada Pfizer-BioNTech aşısının tek dozunu olanların semptom gösteren Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığı kaydedildi.

Bu oranın düşük olduğu ve insanların mutlaka iki doz aşı olması gerektiğini açıklayan yetkililer ikinci dozdan sonra ise semptom gösteren Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağlandığı belirtildi.

İKİ DOZ, YÜZDE 88 KORUMA SAĞLIYOR

Yetkililer, “Tek doz Pfizer-BioNTech aşısı Covid-19'un Delta varyantına karşı sınırlı bir koruma sağlıyor. Fakat ikinci dozdan sonra semptom gösteren Delta varyantı karşısında koruma sağlanıyor” açıklamasını yaptı. Yapılan araştırmada ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların Delta varyantına karşı yüzde 88 oranında korumaya sahip olduğu belirtildi.

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, bu araştırma ve Delta varyantı ile ilgili kapsamlı bir makale yazarken, “Aşı olanlar arasında da Delta varyantı bulaşanların sayısının arttığı görülüyor. Fakat bu kişilerde hastalık daha hafif geçiyor ve baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gözüküyor” ifadesine yer verdi.

Business Insider'a konuşan bilim insanları ise, “Maske kullanımı ve aşı kombinasyonu Delta varyantına karşı ciddi bir koruma sağlayabilir.” yorumunu yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Salih Özcangil

Bizde büyük yalan söyleyenlere 'YALANCIYI ŞAAAAPSINLAR mı?' diye sormak adettendir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş