GEZİKonya'ya Gitmeniz İçin 10 Neden

2 Ay Önce Yazıldı - 904 Kelime

Konya, geniş yüz ölçümü ve kalabalık nüfusunun yanında muhteşem bir doğaya ve tarihsel bir zenginliğe sahiptir.25.02.2021 08:52:39

UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer alan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük'ü bünyesinde barındırmaktadır. Anadolu Selçukluların başkenti olmasıyla birçok tarihi mimari yapısı bulunan şehirde ünlü mutasavvıf Hz Mevlâna'nın türbesi de bulunmaktadır. Konya kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. İşte size Konya'ya gitmeniz için 10 neden:

 1) Mevlâna Müzesi

İslam dininin kendini aşka ve bilmeye adayan en önemli felsefecilerinden olan Mevlâna Celalettin Rumi'nin günümüze kadar korunan Mevlevi Dergahı'dır. Bu dergâh Selçuklu döneminde Gül Bahçesi olarak kullanılırken Sultan Alaeddin Keykubad, bu bahçeyi Mevlâna'nın babası olan Sultanü'l Ulema Bahaeddin Veled'e hediye olarak vermiştir. 1926 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla beraber müzeye çevrilen dergâh günümüze kadar özenle korunmuştur. Her gün ücretsiz olarak ziyaret edilen müzede en dikkat çeken kısım Yeşil Kubbe'dir.

2)Karatay Medresesi

Anadolu Selçuklu zamanında Emir Celaleddin Karatay tarafından yapılan Karatay Medresesi, mimarisi ile Konya gezilecek yerler listesinde baş sıralarda yer almaktadır. Anadolu Selçuklu zamanındaki Osmanlıların kullandığı bu yerin mimarisi, çini sanatıyla taş işçiliğinin muazzam birleşimi ve özellikle giriş kapısındaki muhteşem güzellikteki taş işçiliği ile gözleri üzerine çekmektedir. Bu müzenin diğer ismi de kullanıldığı işçiliğin sayesinde Çini Eserler Müzesi olmaktadır.

3)Tropikal Kelebek Bahçesi

15 tür kelebek türüne ev sahipliği yapan Tropikal Kelebek Bahçesi, binin üzerinde kelebeğe doğal ortamı sunması ile onları yerinde gözlemlemek için büyük fırsattır. 2015 yılında hizmete açılan bu bahçe Avrupa'nın en büyük ve gelişmiş tropikal kelebek bahçesi unvanına layık görülmüştür. Üstelik Türkiye'de başka bir benzeri bulunmamaktadır. Ayrıca içerisinde bir Böcek Müzesi 'de bulunan bu alanda doğa eğitimi gibi etkinlikler de yapılmaktadır

4)80 Binde Devr-i Alem Parkı

Konya gezi yerleri arasında en çok tercih edilen bu park 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün hareketli dinozorların bulunduğu T-Rex Parkı, ikinci bölüm masal dünyasındaki hayali ögeleri barındıran çocukların en sevdiği bölümlerden biri olan Pamuk Şeker Parkı ve son olarak üçüncü bölüm kültürel değerlerimizi yansıtan 120 minyatürden oluşmaktadır.

80-Binde-Devri-Alem-Parki

5)İnce Minareli Medresesi

Selçuklu izlerini barındıran müze 19. yüzyılda geçtiği onarımlardan sonra Taş ve Ahşap Müzesi olarak anılmaya başlamıştır. Müzede Selçukluların en önemli sembollerinden olan çift başlı kartal figürlerini görebileceğiniz gibi çeşitli taş, ahşap oymalara da rastlayacaksınız.

6)Konya Bilim Merkezi

Bilimi her yaştan insana ve her sınıftan kesime sevdiren bu yer TÜBİTAK'ın katkılarıyla kurulmuştur. Merkezin içerisinde gözlem seyir kuleleri, laboratuvarlar, kütüphane, gezegen evi, açık hava sergilerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu yer Konya gezi rehberi listesinde mutlaka olması gereken yerlerden biridir.

7)Meram Bağları

Eski zamanlarda Konya'nın bahçe ve bostanları ile dolu olan en sulak ve en yeşil alanıdır. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde ''Bağ-ı Meram'' olarak bahsettiği tertemiz havasıyla eşsiz doğası bulunan bu yer günümüzde de korunmaya çalışılmaktadır.

8) Kyoto Japon Parkı

Konya ve Kyoto arasında bulunan kardeşliği pekiştirmek amaçlı açılan bu yer Türkiye'nin en geniş Japon Parkı'dır. Muhteşem doğası ve eşsiz manzarası bulunan Kyoto Japon Parkı adeta huzur yuvası olmaktadır.

9)Türk Yıldızları Parkı

Türkiye'de havacılık konsepti ile açılan ilk yerdir. Müze, yürüyüş yolları, süs havuzları gibi birçok muhteşem görüntüyü içinde barındıran parkta aynı zamanda Airbus A300 tipinde bir uçak restoranı bulunmaktadır. Bu restoranda Konya'ya ait yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.

10)Tuz Gö

Türkiye'nin tuz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan ve Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz gölü, gökyüzünün yansıması ile eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gün batımı saatinde ziyaret ederseniz büyülenmemeniz imkansızdır.

Hadi bakalım Timetürk severler yolculuk Konya'ya bol keşifler şimdiden.

Hazırlayan: Özlem Akçin - Özlem Keşifte

YORUMLAR (0)