DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Komşunun 'Kardak' botları satışa çıktı

Yunanistan Ordusu tasarrufa giderek 'Kardak' botlarındaki silahları sökerek satışa çıkardı...

05.08.2015 10:28:11

12 Temmuz'daki Euro Zirvesi'nde kararlaştırılan "3 Kurtarma Anlaşması" uyarınca 2016 sonuna kadar savunma harcamalarında 300 milyon euro tasarruf yükümlülüğü altına giren Yunanistan ilk olarak P-70 tipi, ‘Panagopulos 2' ve P-96 tipi ‘Panagopulos 3' adlı devriye botlarını satışa çıkardı.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre, 1975 yılında Yunan Deniz Kuvvetleri'ne dahil edilen ve 2003 yılında silahları sökülen devriye botlarının satış fiyatı 70'er bin eurodan başlayacak. İlgililer 31 Ağustos'a kadar başvuruda bulunabilecek.

'ÖZEL GÖREV' NE İDİ?

Savunma içerikli Onalert haber sitesi, Panagopulos 2 ve Panagapoulos 3'ün Kardak krizindeki özel görevini şöyle anlattı:  "Türk ve Yunan savaş gemileri kriz sırasında Kardak kayalıkları civarında birbirine son derece yakın seyrediyorlardı. Aralarındaki mesafe o kadar azdı ki fırkateynlerin silah sistemlerinin kullanılabilmesi imkansızdı. Gemiler sadece birbirlerine çarpmak ile tehdit ediyorlardı. "Panagopulos 2" ile "Panagopulos 3" Türk "Yavuz" fırkateyninin ön ve kuyruk kısmı yakınında seyrediyorlardı. Yunan devriyle botlarındaki silahlar ‘Yavuz'u batıramazdı ama büyük zarar verebilirdi. Türk fırkateyninin komutanları da bunu anladıklarından heyecanlı saatler yaşadılar. Tabii Atina'dan hiçbir zaman ateş emri verilmedi."

'UÇAK SATMIYORUZ'

Savunma harcamalarında tasarruf çerçevesinde, 1980'li yıllarda satın alınan (40 adet) ve halen envanterde 32 adet olarak gösterilen F-16C blok30 tipi savaş uçaklarından yaklaşık 20'sinin de satılacağı ileri sürülmüştü. Hatta bu uçaklara Bulgaristan'ın talip çıktığı iddia edilmişti. Ancak, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Hristos Vaiçis, savaş uçaklarının satılmayacağını açıkladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Timetür haber yorumlarinda bunlari kac defa yazdigimi unuttum.Teröre destekten Avusturyaya dava acilmali.ifade özgürlügü derlerse sizde onlarin örgütlerine stamt kurun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş