Kolombiya'da FARC operasyonları

Kolombiya'da FARC operasyonları

27.05.2015 00:16:48
Kolombiya'da Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) kampına düzenlenen hava saldırısında bir gerilla liderinin öldürüldüğü bildirildi.

Kolombiya ordusundan yapılan açıklamada, dün Riosucio kenti yakınında düzenlenen hava saldırısında Roman Ruiz olarak da bilinen FARC'ın 18. Cephesi'nin iki numaralı lideri Alfredo Alarcon Machado'nun öldüğü belirtildi. Saldırıda yaklaşık 30 yıldır FARC üyesi olan Machado'nun yanı sıra dört gerillanın hayatını kaybettiği kaydedildi.

FARC ise Alfredo Alarcon Machado'nun ölümüne rağmen barış görüşmelerini sürdüreceği açıklamasını yaptı. Örgütün Küba'daki görüşmelere katılan temsilcilerinden Pablo Catatumbo, "Bu ölümlere son vermek ve hiçbir ailenin bu acıları çekmek zorunda kalmayacağı bir ülke inşa etmek için Havana'dayız" diye konuştu.

Küba'da şu anda Kolombiya hükümetiyle FARC arasındaki barış görüşmelerinin 37. turu yapılıyor.

Kolombiya'da nisan ayından bu yana FARC'a karşı düzenlenen hava saldırılarında 41 gerilla öldü.

FARC'ın tek taraflı ateşkes ilanından sonra Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, gerillalara yönelik saldırıların durdurulması talimatını vermişti. Ancak nisan ayında FARC gerillalarının Cauca'nın güneybatısında devriye görevindeki askerleri pusuya düşürmesi üzerine hava saldırılarına devam edilmesi kararı alınmıştı.

Kolombiya'da hükümetinin geçen hafta ülkenin güneybatısında FARC'a ait bir kampa hava saldırısı düzenlemesinin ardından örgüt tek taraflı ateşkesi askıya aldığını açıklamıştı. Kamp saldırısında 26 gerilla hayatını kaybetmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kürdistan

Türkiyenin bu yaptiklarini gördukce bütun Kürtlerin kalbinde Kürdistan canlaniyor. Devletsiz olduklari icin isteyen ulke bu sekilde baska ulkeye yalvararak Kürtler aleyhine kara propaganda yapip onlarin haklarini gaspediyor.