DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kocasakal ve yönetimine beraat

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da dahil olmak üzere 21 avukat, staj yapan başörtülü bir avukatın dersten çıkarılmasıyla ilgili yargılandıkları davada beraat etti.

01.06.2015 16:13:24

İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde katıldığı “Avukatlık Mesleğinin Nitelikleri” derste başörtüsü taktığı gerekçesiyle dışarı çıkarıldığı iddia edilen stajyer avukat Şule Gökkılıç'ın suç duyurusu üzerine İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 21 avukat hakkında dava açılmıştı. Davaya İstanbul 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 20 sanık avukat hazır bulundu.

“TEKNİK ANLAMDA ORTADA SUÇ YOKTUR”

Duruşmada savunmasını yapan Baro Başkanı Kocasakal, “Ben İstanbul Barosu Başkanıyım. İstanbul Barosu ile hesaplaşma söz konusudur. Teknik anlamda ortada suç yoktur, kimsenin stajı yanmamıştır” dedi.

Dava konusu işlemin 1136 sayılı Avukatlık Kanunun maddeleri ve Barolar Birliği'nin genelgeleri doğrultusunda yapıldığını aktaran Ümit Kocasakal, “Hakkımızda Avukatlık Kanunun 58'inci maddesinde belirtilen güvencelerimiz yok edilerek dava açılmıştır. Öncelikle hukuksuzluk buradadır” diye konuştu.

Duruşmada daha sonra söz alan diğer sanık avukatlar da ortada bir suç unsurunun bulunmadığını belirterek, beraatlerine karar verilmesini istedi.

“BAŞIMI AÇARAK RUHSAT ALDIM, ŞİKAYETÇİYİM”

Sanık avukatların savunmasının ardından müşteki avukat Şule Gökkılıç söz aldı. Sanıklardan şikayetçi olduğunu belirten Gökkılıç, “Tüm derslere başörtülü olarak girdim. Sadece Ekrem Erdal Üner, dersine başörtülü olarak giremeyeceğimi belirterek dersten çıkmamı istedi. Ben çıkmayınca ‘Bunlar sonradan türedi. Siyasi iktidar sayesinde türediler' dedi. Kendimi baskı altında hissettim” dedi.

İstanbul Barosu'nun çeşitli seminerinde de aynı baskılarla karşı karşıya kaldığını belirten müşteki avukat Şule Gökkılıç, “Stajımı tamamladıktan sonra ruhsatımı almak için müracaat ettim. Bana başörtülü şekilde alamayacağım bildirildi. Başımı açarak ruhsat aldım. Şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

SAVCI BERAAT TALEP ETTİ

Duruşmada daha sonra Cumhuriyet Savcısı Nurten Altınok mütalaasını açıkladı. Savcı Altınok, “Barolar Birliği'nin disiplin kurulu kararlarına uygun davrandıkları, bizzat müşteki Şule Gökkılıç'ın derslere başörtülü olarak katıldığına zorla çıkarılmadığına, staj eğitim belgesini de aldığına ilişkin beyanı dikkate alındığında herhangi bir mağduriyetin de söz konusu olmadığı dolayısıyla suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır” dedi.

Savcı Altınok, bu nedenlerle tüm sanıkların beraatine karar verilmesini istedi. Savcının mütalaasının ardından son sözleri sorulan sanık avukatlar beraatlerine karar verilmesini istedi.

SUÇ UNSURLARI OLUŞMADIĞI İFADE EDİLDİ

Mahkeme daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 21 sanığın beraatine karar verilmesine hükmetti. Sanıklar hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açıldığını hatırlatan mahkeme, suç unsurları yönüyle oluşmadığı ve sanıkların mahkumiyetlerine kesin ve inandırıcı elde edilemediğini belirtti. Mahkeme bu nedenle sanıkların beraatine karar verildiğini açıkladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yeloğlu

Hatipoğlu oğlu ile beraber bir sektör oluşturdu ve din pazarlayarak insanları Allah ve Peygamber ile aldatarak ,dini duyguların istismarını yaparak,Amerikan papazlarının ağlama ve ağlatma metodunu uygulayarak insanları sömürüyor.Yüksek meblağlarla din anlatıyor(anlattığı din de değil ya) ve İstanbulda lüks oteller alıyor.İşin İlginç yanı ise AÇLIKTAN KARNINA TAŞ BAĞLAYAN PEYGAMBER VE SAHABE HİKAYELERİ İLE CEBİNİ DOLDURAN BİR ŞARLATAN BUNLAR.ALLAH ıslah eylesin..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş