DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Koalisyondan çözüm beklemek hayalcilik olur'

Koalisyon hükümetlerinde bakanlık yapmış Burhan Kara,yaptığı açıklamada koalisyon hükümetlerinin krizden başka bir işe yaramadığının altını çizdi ve seçmeni son kez uyardı.

7 Yıl Önce
2015-06-02 10:44:47

Sabah'a konuşan Burhan Kara 4 dönem milletvekilliği görevinde bulunmuş, Turgut Özal, Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller ile birlikte siyaset yapmış bir isim.

Tek partili hükümetlerde de koalisyon hükümetlerinde de Devlet Bakanlığı yapmış olan Burhan Kara şu anda Bahçeşehir Üniversitesi'nde görev yapıyor. Aktif siyaset yapmasa da siyasi gelişmeleri yakından takip eden Burhan Kara, son dönemde Türkiye'ye dayatılmaya çalışılan Güçsüz Koalisyon Hükümeti senaryolarını üzülerek izliyor.

Eski Devlet Bakanı Burhan Kara koalisyon hükümetlerindeki tecrübelerini sabah.com.tr ile paylaştı.

TÜRKİYE'DE BÜTÜN HAMLELER TEK PARTİ HÜKÜMETLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Koalisyonlarla tek başına iktidarları mukayese etmek, adeta siyasette istikrarsızlık beklemek gibidir. Ülkemizde Siyasi, Sosyal ve Ekonomik hamleler her zaman tek Partinin İktidar olduğu dönemlerde yaşanmıştır. Rahmetli Turgut Özal'ın 1985 yılında almış olduğu adeta Ekonomik Devrim niteliğindeki kararların bir koalisyon hükümetlerinde alınması mümkün değildir.

KOALİSYONDAN ÇÖZÜM BEKLEMEK HAYALCİLİK OLUR

ANASOL-D koalisyonu veya herhangi bir doku uyuşmazlığı olan koalisyonlar uzun süreli ve ülkenin sorunlarını çözmek için değil, kısa süreli tıkanmış siyasi krizlere çözüm aramak üzere başvurulan siyasi çözümlerdir. Geçiş hükümetleri olarak görev yaparlar. Koalisyonlardan uzun süreli siyasi ve sosyal problemlerin çözümünü beklemek fazla hayalcilik olur. Bu uyumsuzluğa bir örnek vermek gerekirse Anasol-D'de hükümet ortağı liderler kendi aralarında görüşmeden seçim kararı almışlardır.

CHP-MHP-HDP ÜLKEDE KRİZ YARATMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ

BU gün gündeme getirilen CHP-MHP HDP koalisyon düşünceleri doku uyuşmazlığı nedeniyle gerçekleşmesi mümkün olmayan Siyasi hayaldir. Terör, Dış politika, Ekonomik görüşleri birbirine zıt böyle bir koalisyon var olan sorunları artırmaktan başka işlevi olmaz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş