DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

Koalisyonda en büyük engel

AK Parti-MHP koalisyonu için yürütülen görüşmelerde önemli bir aşamaya gelinmesi de Devlet Bahçeli'nin tavrı sonucu tıkıyor...

23.06.2015 04:42:43

7 Haziran seçimlerinden sonra meclise girecek dört partinin de tek başına ikditar olacağı milletvekili sayısı ulaşmaması nedeniyle koalisyon arayışları sürüyor. AK Parti ve MHP koalisyon görüşmelerinde önemli bir yol alınmasına rağmen Devlet Bahçeli'nin bazı konularda ikna edilememesi netice alınmasını zorlaştırıyor.

Star Gazetesi'nin haberine göre; AK Parti cephesinde, MHP'li koalisyonkonusunda, el altından yürütülen görüşmelerde önemli bir aşamaya gelinmesine rağmen, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin ikna edilememesi nedeniyle sonuca yaklaşılmakta güçlük çekildiği belirtildi.

AK Parti'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun parti yönetim organlarıyla yaptığı değerlendirmelerde söz alanların yüzde 80'ni, MHP'yle bir koalisyonun tercih edilmesi gerektiğini ifade etmişlerdi. İki partinin tabanının birbirine yakınlığı nedeniyle ortak paydalarda buluşulmasının daha kolay olacağı vurgusuyla dile getirilen bu görüşler, bir süre sonra iki parti kurmayları arasında resmi olmayan görüşmelerde dile getirildi. 

MHP'LİLER AK PARTİ ZİYARETİNDE

Resmi olmamakla birlikte, karşılıklı görüşmelerde MHP'lilerin öne sürdüğü koşulların büyük bölümünün aşılma noktasına geldiği AK Parti kulislerinde dillendiriliyor. İki parti kurmayları arasında görüşmeler başladıktan bir süre sonra MHP teşkilatlarından AK Parti teşkilatlarına ziyaretler yapılarak, ''ortaklık'' konusunda sohbetlerin yapıldığı da, parti yönetimine iletilen bilgiler arasında geliyor. Parti kulislerinde, AK Parti'yle koalisyon olasılığına MHP'li milletvekillerinin büyük bölümünün de sıcak baktığı belirtiliyor.

VEKİLLERİ İSTEKLİ, BAHÇELİ SOĞUK

13 yıl önce iktidarı bırakan MHP'nin tekrar iktidar olma isteği hem milletvekilleri, hem parti teşkilatları tarafından dile getirilirken, bu konuda özellikle MHP kökenli bürokratlardan da yönetime koalisyona girmeleri yönünde telkinlerin geldiği ifade ediliyor. Gelen olumlu sinyaller nedeniyle AK Parti cephesinde, olasılığı güçlenen MHP'li koalisyonun önündeki en büyük engelin ''Genel Başkan Devlet Bahçeli'' faktörü olduğu belirtiliyor. Bahçeli'nin seçim gecesi başlayan uzlaşmadan uzak tavrını sürdürmesi, MHP-AK Parti arasındaki görüşmelerin olumlu neticelenmesinin önündeki en büyük engel görülüyor.

CUMHURBAŞKANI'NI HEDEF ALDI

Seçim gecesi hiçbir koalisyon seçeneği içinde yer almayacağını söyleyerek ''en erken tarihte seçim'' resti çeken Bahçeli, daha sonraki süreçte de, partisinin kırmızı çizgilerine yaptığı vurguyu giderek güçlendirdi. Hükümet kurma çalışmalarını, doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik  eleştirileriyle yoğunlaştıran Bahçeli'nin, ''Ver Bilal'i, al Hükümeti'', ''Saraydan çık 1071'e gel'' sözleri, AK Parti cephesinde en çok rahatsızlık yaratan çıkışı oluşturdu.

Ardından ''Cumhurbaşkanı'nın Anayasal sınırlara çekilmesi'' vurgusunu da, ''Seçim sonuçlarını başta Erdoğan doğru yorumlamalı. Beştepe'den çıkıp Çankaya'da 1071 rakımına gelip anayasal çerçevede kendisine şöyle bir yuva yapması lazım'' sözleriyle yapması, Cumhurbaşkanı'nı  da tartışmaya çekmeye zorlayan önemli bir unsuru oluşturdu.

ERDOĞAN 'DUR' DEDİ

Kulislerde, Bahçeli'nin uzlaşmaz tutumuna karşı 8 Haziran'dan bu yana sessiz kalan ve diyalog yollarının sonuna kadar tüketilmesi için eleştiri geliştirilmemesine dair tutumun değiştiği konuşuluyor. Özellikle Erdoğan'ın ''Anayasadaki yerimi iyi biliyorum. Birilerinin talimatına ihtiyacım yok. Siyasetçiler bu işi çözemiyorsa millet çözecek tek mercidir'' sözleriyle Bahçeli'nin tutumuna karşı net tavır ortaya koyduğu konuşuluyor. 

GÖRÜŞEN VARSA BİZİM HABERİMİZ YOK

MHP lideri Devlet Bahçeli dün partisinin başkanlık divanını topladı. Partilerle koalisyon görüşmesi için görevlendirme yapmadığını söyleyen Bahçeli, ''Görüşenler varsa da, bundan bizim haberimiz yok. Biz daha yolun başında tavrımızı ortaya koyduk. Bu doğrultuda görevlendirme yapıldıktan sonra görüşmeleri yapacağız'' dedi. Bahçeli görüşmede, CHP milletvekili Deniz Baykal'ın ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'la benden önce de MHP'liler görüştü'' dediğini, MHP'den bir görüşme olduğunu, bu kişinin kim olduğunu araştırdığını belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdUllah uysal

sen ilk önce tebanı sokağa döküp katlettiğiniz 50 yasin börüler icin kendini ihbar et yiğitsen, sözünün eriysen. o genç senin fakir 'halkına' kurban eti dağıtılırken vahşi çakalların tarafından binadan atılmış sonrada arabayla üzerinden geçilmişti. bu fitneni biz unutsak bile alemlerin Rabbi unutmaz!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan