DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9775 ₺

EURO

16,9462 ₺

ALTIN

948,09 ₺

BİST

2.389,93 ₺

Koalisyon temsilcisi McGurk IKBY referandumunu değerlendirdi

ABD'nin IŞİD'le mücadelede koalisyon güçleri özel temsilcisi McGurk, IKBY'nin bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

5 Yıl Önce
2017-09-14 21:48:44

ABD'nin IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Musul'un doğusundaki IŞİD'le Mücadele Koordinasyon Merkezinde yaptığı toplantıya dair açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Erbil Başkonsolosluğunda yaptığı açıklamada McGurk, Barzani ile yaptıkları görüşmenin çok önemli ve tarihi olduğuna dikkati çekti.

"DESTEK VEREBİLECEĞİMİZ BİR MESELE DEĞİL"

McGurk, şu ifadeleri kullandı:

"Barzani ile Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi Jan Kubis ve İngiltere Bağdat Büyükelçisi Frank Baker'in de katıldığı çok tarihi bir görüşme gerçekleştirdik. Toplantıda birçok başlık ve özellikle 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu masaya yatırdık. ABD'nin bu konudaki tavrını kendilerine tekrardan belirterek, böylesi bir süreçte destek verebileceğimiz bir mesele olmadığını söyledik. Bu sadece ABD'nin değil tüm uluslararası koalisyonun tavrıdır."

"ALTERNATİF, ERBİL VE BAĞDAT'I CİDDİ BİR DİYALOĞA TEŞVİK EDİYOR"

Toplantıda referandumun ertelenmesi için sunulan alternatif üzerinde ciddi bir şekilde durulduğunu belirten McGurk, "Referanduma karşılık sunulan alternatifin Kürt siyasi liderleri tarafından ciddiye alınmasını isteyip, kabul edilmesi için desteklerimizi sunuyoruz. Alternatif, sorunların çözülmesi için Erbil ve Bağdat'ı ciddi bir diyaloğa teşvik ediyor." diye konuştu.

McGurk, diplomatik pozisyonundan dolayı Barzani'ye sunulan alternatif hakkında detaylı açıklama yapamayacağını söyledi.

"KOALİSYONDAKİ TÜM ÜLKELER REFERANDUMU DESTEKLEMEDİKLERİNİ BİZE İLETTİ"

IKBY'nin 25 Eylül'de yapacağı referandumun uluslararası destek ve yasal bir dayanağı olmadığını vurgulayan McGurk, "Yasal bir referandum için gözlemciler ve Birleşmiş Milletlerin olması gerekiyor. 25 Eylül'de yapılacak referanduma herhangi bir uluslararası yasal dayanağın sağlanması zor görünüyor. Bu yüzden seçilen yolun riskli olduğunu belirtiyoruz. Sadece ABD değil tüm uluslararası koalisyondaki ülkeler referandumu desteklemediklerini bize iletti." dedi.

Alternatifin oluşturulması için tarafların çok ciddi bir çaba sarf ettiğini dile getiren McGurk, "Sunulan alternatifin kabul edilmesi temennisinde bulunuyoruz çünkü tercih edilen referandum çok risklidir." ifadelerini kullandı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş