DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Koalisyon, piyasalara sert yansıdı

7 Haziran seçimlerine yönelik anket sonuçlarıyla birlikte ortaya atılan koalisyon söylentileri piyasaları alt üst etti...

7 Yıl Önce
2015-06-03 06:13:42

Anket şirketlerinin 7 Haziran seçimlerine yönelik ard arda açıkladığı oy oranlarından sonra piyasalarda ters etki yarattı. Gündemden düşmeyen koalisyon söylentileri, borsayı yüzde 9.2 düşürürken, şirketlerin değeri 29 milyar dolar azaldı. Doların yüzde 4.5'e yükseldiği, faizin ise yüzde 10'a dayandığı bildirildi.

Ajansların haberine göre; Başta hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çoğu çevrenin kesin bir şekilde karşı olduğu 'koalisyonkurulması' ihtimalinin söylentileri bilepiyasaları altüst etti.

Söylentiler sonrası borsa yüzde 9.2 düşerken, şirketlerin değeri 29 milyar dolar azaldı. Dolar yüzde 4.5 yükseldi, faiz yüzde 10'a dayandı.

AK Parti'nin 2002'den bu yana girdiği tüm seçimlerde tek parti iktidarını korumasının etkisiyle, siyasi istikrara alışan piyasalar, son iki haftada düzmece seçim anketleri ile pompalanan koalisyon algısına sert tepki verdi. Mayıs ayının ilk iki haftasında tek parti iktidarının korunacağı beklentisiyle dünya piyasalarına fark atan Borsa İstanbul, Tarham Erdem'in başlattığı ve Konda'nın sürdürdüğü Paralel Yapı destekli seçim anketlerinde koalisyon ihtimalinin dile getirilmesine sert tepki vererek tercihini de ortaya koymuş oldu. 

29 MİLYAR DOLARLIK KAYIP 

Koalisyonla birlikte siyasi istikrarın bozulacağı ve ekonomide mali disiplinin sürdürülemeyeceği endişeleri piyasaları yerle bir etti. Borsa İstanbul'da endeks 18 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında yüzde 9.2 düştü. Koalisyon beklentilerine sert tepki veren Borsa İstanbul bu dönemde dünyanın en fazla düşen borsaları arasında yer aldı. Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri de 29 milyar dolar azalarak 243.8 milyar dolardan 214.8 milyar dolara indi. Bu dönemde dolar da TL karşısında yüzde 4.5 yükselerek 2.5750 TL'den 2.69'un üstüne çıkarken, iki yıllık gösterge kağıdın faizi de yüzde 9.58'den yine çift haneye dayandı. 

TEK PARTİYE TAM DESTEK 

Mayıs ayının ilk iki haftasında ise tam tersi bir senaryo yaşandı. AK Parti'nin tek başına iktidarını sürdüreceği beklentisiyle Borsa İstanbul'da endeks yüzde 7.53 yükseldi. Borsa İstanbul 6-18 Mayıs tarihleri arasında dünyanın en fazla yükselen piyasası olurken, bu dönemde şirketlerin piyasa değeri 25.3 milyar dolar artarak 218.5 milyar dolardan 243.8 milyar dolara çıktı. Yabancı girişinin hızlandığı bu süreçte dolar yüzde 5.3 değer kaybederken, faiz de yüzde 10.28'den 9.58'e geriledi. Hazine'nin o dönemde gerçekleştirdiği 5 ihaleye, satışın yaklaşık 4.5 katı talep geldi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

narin

Benim evim guneydoguda ebumusab ayipmi kafirmiyim batiyi savunuyosun

Görüş Bildir Bizimle Paylaş