DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Koalisyon kurulamamasının faturası Erdoğan’a çıktı

Gezici’nin anketine göre, Koalisyon kurulamamasının faturası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kesilmiş gibi görüyor.

28.08.2015 09:26:07

Ajansların haberine göre, Gezici Araştırma Şirketi'nin son araştırmasına göre halkın yarıdan fazlası koalisyon hükümeti kurulamamasının faturasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a kesmiş durumda.

Gezici3Yine halkın üçte ikisinden fazlası, Erdoğan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na vermesi gerektiğini düşünüyor.

Gezici4

Anketten çıkan bir başka sonuç, beş seçmenden dördünün başkanlık sistemine karşı olması.

Seçmenin başkanlık sistemini isteyip istemediği sorusunu soran Gezici'ye, ‘Evet' yanıtı yüzde 21,7 olarak gelirken, ‘Hayır' yanıtı oranı yüzde 78,3'le dikkat çekiyor.

Gezici2

Başkanlık sistemine itirazın en ağrlıklı nedeni, Erdoğan'ın otoriterleşip diktatörleşeceğinden kaygı duyulması. İkinci neden ise ülkenin bölünmesi endişesi.

Hata payı yüzde 1,5

Gezici, araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konularla ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 22-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında yürütüldü.

TÜİK örneklem verileri dikkate alındı. Yedi coğrafi bölgede, 36 il, 189 ilçe, 192 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere toplam 4 bin 860 katılımcıyla yüz yüze görüşüldü.

Şirket hata payını güven aralığı sınırları içerisinde yüzde 1,5 olarak verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş