DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın teknolojik altyapısının güçlendiril

KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın teknolojik altyapısının güçlendirilmesi

7 Yıl Önce
2015-08-27 16:59:27
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye ile KKTC arasında bilişim teknolojileri alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptıyla ilgili konuları görüşmek KKTC'de temaslarda bulundu.

KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile bir araya gelen Koru, iki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın bilişim altyapısının güçlendirilmesi, dış temsilciliklerle merkez arasındaki iletişimin güvenli ve süratli ortamda yapılması, Dışişleri Bakanlığı'nın arşivinin dijital ortama aktarılması gibi konuları içeren proje hakkında bilgi verdi.

"Projeye biraz hızlı başladık. Protokolü imzaladıktan iki gün sonra buraya geldik ve bunun gereğini yerine getirmek istiyoruz" diyen Koru, KKTC'de bulunacakları iki günde teknik heyetin bakanlığın bilişim konusundaki altyapısıyla ilgili incelemelerde bulunacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı olarak bilişime ve güvenliğe önem verdiklerini vurgulayan Koru, son yıllarda gerçekleştirdikleri uygulamalardan da söz etti.

KKTC Dışişleri Bakanı Çokal da iki ülke dışişleri bakanlıkları arasındaki ilişkilerin sürmesinin ve genişletilmesinin kendileri için önemine vurgu yaptı. Çolak "Teknik yönden, belki de KKTC şartlarında güçlük yaşanacak hususlarda alacağımız teknik ve fiziki destek bizim için önemli" diye konuştu.

- Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşme

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile yaptığı görüşmenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

Kabulde, KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın altyapısı ile ilgili sıkıntıları çözebilmek adına ortak bir çalışma yapıldığını, bugün de bu çalışmanın semeresini aldıklarını ifade eden Koru, gelecek dönemde işbirliğinin daha da geliştirileceğini kaydetti. Koru, KKTC'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, seçim sürecinin Türkiye'nin KKTC'ye olan katkısını engellemeyeceğini söyledi. Koru, Kıbrıs sorununun çözülmesi konusunda yürütülen müzakere sürecinde Cumhurbaşkanı Akıncı'ya başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı da çalışmanın sonuçlanma aşamasına gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çalışmanın haberleşmeyi daha güvenli ve hızlı hale getireceğini ifade eden Akıncı, bunun dış temsilciliklerle olan iletişimin sağlıklı yürütülmesini de sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerin Türkiye'ye daha istikrarlı bir gelecek getirmesini diledi.

Rum kesimi ile yürütülen müzakere ilişkin olarak da Türkiye ile yakın istişare içinde süreci devam ettireceklerini kaydeden Akıncı, hedeflerinin tüm tarafların huzur içinde olabileceği, gönül rahatlığıyla "evet" diyebileceği yeni bir yapıyı ortaya çıkarabilmek olduğunu vurguladı.

Akıncı, Türkiye'nin sürece katkısının devam ettiğini ancak garantör ülkelerden Yunanistan'ın içinde bulunduğu durum dolayısıyla kenarda kaldığını söyledi. Akıncı, seçimlerin ardından Yunanistan'ın da müzakere sürecine daha fazla katkı yapmasının yararlı olacağına inandığını belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş