DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD'ye gitti

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ABD'ye gitti

02.06.2015 14:51:47
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un davetlisi olarak ABD'nin New York şehrine gitti.

THY'nin tarifeli seferiyle ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın mensuplarına açıklama yapan Akıncı, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Ban Ki-mun ile ilk kez buluşacaklarını söyledi.

Akıncı, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı ile görüşmelerin daha önce başladığını ifade ederek, "Rum toplumu lideri Sayın Anastasiadis ile de birkaç kez buluştuk. Müzakere süreci artık yoğun bir şekilde başlamış durumda" diye konuştu.

Kıbrıs'taki müzakerelerin 47 yıldan bu yana devam ettiğini belirten Akıncı, bu süreçte bugüne kadar bir sonuç alınamadığını söyledi.

Akıncı, "Temenni ederiz ki benim de dahil olduğum bu yeni süreçte, artık her iki tarafın gelecek kuşaklarına daha iyi bir Kıbrıs yaratılabilsin. İki toplumun da meşru hak ve çıkarlarını gözetecek, sayıca az durumda bulunan Kıbrıs Türklerinin eşitlik ve güvenlik içerisinde yaşayabilecekleri yeni bir yapılanmayı el birliği ile yaratabilelim" değerlendirmesini yaptı.

"Kıbrıs'ta iki taraf var, bu iki taraf birlikte uyum içinde bir tango yapmak durumundadırlar. Biri ötekinin ayağına basarsa bu iş olmaz" şeklinde bir benzetme yapıldığını dile getiren Akıncı, şöyle devam etti:

"Ben onu biraz farklılaştırdım. Aslında Kıbrıs'ta tangodan öte halaya ihtiyacımız var. Herkesin el ele tutuşacağı, çok daha fazla katılımın olacağı ve uyum içinde, birlikte bir hedefe doğru yol alacağı Kıbrıs'ta yeni bir süreç yaşanması lazım. Bunun için de tabii ki Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye Cumhuriyeti ile uyum içinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'de bulunan hangi hükümet olursa olsun, onlarla diyalog içinde, yakın istişare içerisinde bu süreci yürütmemiz lazım. Bu son derece önemli. Ama onun dışında kendi içimizde de iktidarıyla, muhalefetiyle siyasi partilerin, sivil toplumun yan yana geleceği ve sürecin bir parçası haline geleceği yeni bir dönem olması lazım."

Akıncı, Kıbrıs'ta çözüm için 11 Şubat 2014'te kesinleştirilmiş çerçeveyi ortaya koyduklarını, bunu benimseyerek yola koyulduklarını aktardı.

- "İyi başlangıçlar önemlidir ama yeterli değildir"

Rum lider Anastasiadis ile çıkış yolu bulabilmeyi temenni ettiği belirten Akıncı, "Görüşme sürecinde iyi bir başlangıç yaptık. İyi başlangıçlar önemlidir ama yeterli değildir. Devamının da iyi gelmesi gerekiyor ve sonunun iyi bitmesi gerekiyor. Sonunda da kuşkusuz ki sadece iki liderin imzalayacağı bir metinden ibaret değil" dedi.

Akıncı, kapsamlı çözümü kolaylaştırmak ve toplumların birbirine olan güvenini artırmak için bazı tedbirleri uygulamaya başladıklarını belirterek, 2003'ten beri yürürlükte olan vize belgesi uygulamasını kaldırdıklarını dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, ikinci tedbir paketi kapsamında adada iki tarafın elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması, mobil telefon sistemlerinin ilişkilendirilmesi, batı ve doğuda iki yeni geçiş kapısının açılması ve radyo frekanslarındaki çakışmaların giderilmesi adına bazı kararlar aldıklarını kaydetti.

Kıbrıs'ta eşit ve ortak olarak bir devlette var olmayı amaçladıklarını ifade eden Akıncı, "Çünkü görünür gelecekte, ulaşılabilecek hedef bu görünüyor. Daha farklı bir ulaşılabilir hedef şu an için yok. Türkiye'nin de desteklediği hedef de bu, BM'nin desteklediği hedef de bu. Dünyanın bütün büyük ülkelerinin ve BM'nin de desteklediği hedef bu. Bana yüzde 60 oranında oy veren insanımızın da büyük oranda istediği budur" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş