DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5546 ₺

EURO

18,2849 ₺

ALTIN

1.014,09 ₺

BİST

3.392,13 ₺

KKTC Başbakanı, Çavuşoğlu'nu ağırladı

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

8 Yıl Önce
2015-05-26 20:03:02

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC'deki resmi temasları kapsamında Başbakan Yorgancıoğlu ile bir araya geldi. KKTC Başbakanlık binasında gerçekleşen kabulde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman Kıbrıs müzakere sürecini desteklediğini dile getirdi. Müzakere sürecinin artık sonuç getirmesinin en büyük arzuları olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 11 Şubat Ortak Deklarasyon çerçevesinde eşitliğe dayalı bir çözüm istediklerini belirtti. "Türkiye Cumhuriyeti olarak bundan sonra da çözümden yana tavrımızı devam ettireceğiz" diyen Çavuşoğlu, "Ama Kıbrıs Türk halkının da, KKTC'nin de her zaman bugüne kadar olduğu gibi yanındayız" ifadelerini kullandı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu da, hem partisi hem hükümeti için Kıbrıs sorununun çözümünün büyük önem teşkil ettiğini dile getirdi. Hükümette olduğu günden bugüne kadar Türkiye'nin Kıbrıs sorununu çözme konusundaki kararlı tavrına tanıklık ettiğini ifade eden Yorgancıoğlu, "Yeni süreçte de bu tavrın devam edeceğini ifade etmeniz bizim açımızdan anlamlıdır. Kıbrıs Türk halkının da 11 Şubat Deklarasyonu'na dayalı bir çözüm sonrasında uluslararası hukukun bir parçası olma hakkını elde ettiğini düşünüyoruz. Bunun hem Kıbrıs Türk halkı için hem Rumlar için hem bölge hakları için, Türkiye için, Yunanistan için iyi bir çözüm olduğuna inanıyoruz" dedi. 

Yorgancıoğlu, bu nedenle bugüne kadar ve bugünden sonra sağlanacak katkılar için teşekkürlerini sundu. İki ülke arasındaki ilişkilerin bu kadar sıcak olmasından hem Kıbrıslı Türklerin hem Türkiye tarafının yarar sağladığını söyleyen Yorgancıoğlu, "Arada bir yaşanan, geçmişte yaşanan gerginliklerden hiç kimsenin yarar sağlamadığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki ilişkilerin de bu anlayışla devam etmesi herkesin yararınadır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan sıcak bir ortamda gerçekleşen bu görüşme, KKTC ile Türkiye arasındaki 'yavru vatan' gerginliği son buldu şeklinde yorumlandı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş