DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Kızından aldığı böbrekle hayata tutundu

Kızından aldığı böbrekle hayata tutundu

18.06.2015 14:06:01
Almanya'da yaşamını 42 yıldır tek böbrekle sürdüren Elife Yumak'a (58), kızından alınan böbrek nakledildi.

Medical Park Antalya Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya'nın Köln kentinde yaşayan Yumak'a, hastanelerinde önce baypas ameliyatı yapıldı, ardından kızından alınan böbrek başarılı şekilde nakledilerek sağlığına kavuşturuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yumak, 16 yaşındayken böbreklerinden birinin gelişmediği için alındığını, 4 yıl öncesine kadar tansiyon dışında sıkıntısının olmadığını belirtti.

Son 4 yıldır diyalize girdiğini bildiren Yumak, İngiltere ve Almanya'da böbrek nakil listesinde kaydının yer aldığını, geçen yaz İstanbul'da bir hastanede listeye yazılmasına karşın bugüne kadar uygun organ bulunamadığını ifade etti.

- Tetkikler sırasında kalbindeki sorun da ortaya çıktı

Diyalize girdiği günler cansızlaştığını anlatan Yumak, şunları kaydetti:

"Tabiri caizse ölü gibi oluyordum. Yani bir gün yaşıyor bir gün yaşamıyor gibiydim. Durumumu gören ve üzülen kızım, böbreğini bana vermekte ısrar etti. Böbrek nakli olma aşamasına geldiğimde tetkikler sırasında kalp damarlarımdan birinin tıkalı olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle önce bypass olmam gerekti. Daha önce aynı seansta hem bypass hem de böbrek naklinin yapıldığını duymamıştım. Böylece sağlığıma kavuştum. Kızım 10 ay önce doğum yapmış, bana ilk hediyesini o zaman vermişti. Böbreğini de vererek ikinci kez baharı yaşattı."

- "Böbrek vermenin ne bebeğime ne de bana zararı oldu"

İki kez düşük yaptığı için annesinin böbreğini almak istemediğini belirten Tuğba Yumak Tayyar da 10 ay önce kızı Ayşe Sena'yı dünyaya getirince annesinin bir mazereti kalmadığını anlattı.

Prof. Dr. Alper Demirbaş'ın ismini Hollanda'da bir arkadaşının vasıtasıyla duyduğunu, hastaneyi arayarak bilgi aldığını kaydeden Tayyar, "Sonra Antalya'ya geldik. Amacımız hastaneyle görüşmek ve annem için ne yapılabileceğini öğrenmekti ama iki gün içerisinde annem böbreğine kavuştu. Emziren bir anne olmama karşın böbrek vermenin ne bebeğime ne de bana zararı oldu" ifadesini kullandı.

- "Yarım böbrekle bile yaşanabiliyor"

Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş da sahip olunan iki böbrekten birisinin aslında emanet olduğunu belirtti.

Demirtaş, "İnsanlar zamanı geldiğinde böbrek nakli ihtiyacı olanlara böbreklerini versinler. Çünkü bugünün teknolojisiyle tek, hatta yarım böbrekle bir ömür geçirebiliyor ama insanlarımız hala bunun farkında değil. Hayattayken bir sevdiğinize böbrek bağışlayarak ömür boyu onun kahramanı olabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nigdeli

Ellerinize sağlık

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan