Kızılay'dan iç savaşın yaşandığı Suriye'ye yardım

Türk Kızılayı ve bazı yardım kuruluşları Suriye'nin İdlib, Lazkiye ve Halep kentine 32 araçlık insani yardım malzemesi gönderdi.

14.07.2015 17:43:53

AA'nın haberine göre, Türk Kızılayı Hatay Ekip Başkanı Savaş Avcı, Türkiye'nin çeşitli kentlerinden yola çıkan  yardım tır ve kamyonların,Suriye sınırına gitmek üzere Hatay'ın Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerine geldiğini kaydetti.

Reyhanlı ilçesine gelen araçların 15'inin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan, 12'sinin de insani yardımlar için açılan Atme Kasabası noktasından geçtiğini aktaran Avcı, "İçerisinde 20 ton meyve suyu, 255 bin litre su, 4 bin 500 koli iftar kumanyası, 30 bin kahvaltı kumanyası, 6 bin kutu konserve, 6 bin kuru gıda kolisi, 50 ton un, bin kutu ilaç, 3 bin 5 parça oyuncak, 300'er yatak, kilim ve battaniyenin yer aldığı yardımlar, İdlib kenti ve kırsalıyla, Halep kenti kırsalındaki savaş mağduru ailelere ulaştırılacak" diye konuştu.

Bayırbucak Türkmenlerine 5 tır yardım

Yardım yüklü araçların 5'inin de Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ne ulaştırılmak üzere Yayladağı'na geldiğini belirten Avcı, yardımların, Arfalı noktasında bekleyen Suriye araçlarına yüklendiğini kaydetti.

Yardımlar içerisinde 5 bin kıyafet, bin ayakkabı, 9 bin 300 paket meyve suyu, 29 ton un, 800 litre sıvı yağ, 4 ton kahvaltılık zeytin, 2 bin 500 ton makarna, 450 halı ve 20 bin parça kırtasiye malzemesinin yer aldığını dile getiren Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yardım malzemelerimizi Türkmen dağı mevkisinde, kendi imkanlarıyla yaşayan ailelere ulaştırıyoruz. Onlara bir bakıma bayram hediyesi vermek istiyoruz. Bu nedenle ramazanın son günlerinde Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması hususunda çalışmaları

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mahmut

inanın hala bu topraklarda yaşayıpta bu millete yabancı oldukları nasılda belli oluyor .kursunlar bu seferde ahmet hakan cnn ekranlarını bunlara teslim eder bakarsın salahaddini de yanlarına alırlar tam olurlar bizde safları iyice sıklaştırırız tabi var olan biraz reytingleri var onuda toz duman ederler