DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3724 ₺

EURO

17,5547 ₺

ALTIN

970,87 ₺

BİST

2.418,10 ₺

Kızıl Haç: 'Suriye'deki yıkım 2. Dünya Savaşından beri görülmedi'

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Suriye'de son yıllarda yaşanan yıkımın İkinci Dünya Savaşından beri görülmediğini bildirdi.

6 Yıl Önce
2017-03-13 10:59:08
Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Suriye'de son yıllarda yaşanan yıkımın İkinci Dünya Savaşından beri görülmediğini bildirdi.

Suriye'nin savaş öncesi 22.8 milyon olan nüfusunun yarısından çoğu, güvenlik aramak için ülke içinde ve sınırları boyunca yerinden edildi. İngiliz Kızıl Haç'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mike Adamson, Suriye'nin Humus kentine 4 günlük ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Adamson, Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle görülen hasarı en az 70 sene evvel Londra ve Dresden'deki hava bombardımanına benzetti. Adamson, "Eski şehrin ve daha sonra insanların yaşadıkları apartmanların, evlerin imhasını gördüğünüzde, insanların durumu düzelse bile hızlı bir şekilde dönmelerinin yıkımın ihtimali olmadığını anlıyorsunuz. Ben böyle bir şey hiç görmedim" dedi.

"Blitz ve Dresden'den kalan fotoğraflara baktığımızda yıkımın ikinci Dünya Savaşı derecesinde olduğunu görüyoruz" diyen Mike Adamson, çatışmalara yol açan protestoların 6. yılı yaklaşırken "çözüm yolunu" görmenin artık zor olduğunu belirtti. Adamson, hasar gören evleri ziyaret ederken kendisine çay ikram eden Suriyelilerin mütevazı cömertliğine de övgüde bulundu. İlk yardım görevlilerinin hayatlarını tehlikeye attığını belirten Adamson, 10 kez kaçırılmış olan bir gönüllünün yaşadıklarından bahsetti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş