SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Kıyasen fatura nedir? Elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri nasıl belirlenecek?

Elektrik ve doğalgaz sayaçlarının sosyal izolasyon nedeniyle 3 ay boyunca okunmayacağı iddia edilmişti. Peki Elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri nasıl belirlenecek? Yapılan açıklamalara bakılırsa elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri kıyasen fatura denilen sistemle belirlenecek. Peki kıyasen fatura nedir? Doğalgaz, elektrik, su sayaçlarının okunamadığı zaman önceki on okuma ortalamasına göre faturalandırma sistemine kıyas fatura yani 'kıyasen fatura' denir. Türkiye'de sayaçlar okunmayacak mi?

Kıyasen fatura nedir? Elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri nasıl belirlenecek?
3.4.2020 14:41:21

Elektrik ve doğalgaz sayaçlarının sosyal izolasyon nedeniyle 3 ay boyunca okunmayacağı iddia edilmişti. Peki Elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri nasıl belirlenecek? Yapılan açıklamalara bakılırsa elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri kıyasen fatura denilen sistemle belirlenecek. Peki kıyasen fatura nedir? Doğalgaz, elektrik, su sayaçlarının okunamadığı zaman önceki on okuma ortalamasına göre faturalandırma sistemine kıyas fatura yani "kıyasen fatura" denir. Türkiye'de sayaçlar okunmayacak mi?

Kıyasen fatura nedir?

Okunmayan elektrik, doğalgaz, su, sayaçları önceki on okuma ortalamasına göre faturalandırma sisteme kıyas fatura denir. Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır.

Elektrik ve doğalgaz fatura ücretleri nasıl belirlenecek?

Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir.

Türkiye'de elektrik ve doğalgaz sayaçları okunmayacak mı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) kıyasan fatura açıklaması geldi. Yapılan açıklamada elektrik ve doğal gazda kıyasen fatura düzelemesinin sadece karantinaya alınan ve idari karar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerlerde uygulanacağı, bu bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemlerinin devam edeceği bildirildi.

Kıyasen fatura kiseyi madur etmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirilmesi amacıyla ikinci bir açıklama yapıldı. Açıklamada, kurum tarafından yapılan kıyasen fatura düzenlemesinde önceliğinin sektör çalışanları ve tüketicilerin sağlığının korunması olduğu kaydedildi. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonunun sağlanacağı belirtilen açıklamada, alınan kararla vatandaşların faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılmasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

NOT: Yapılan son açıklamaya göre kıyasen fatura uygulaması karantina altına alınan bölgeleri ve sosyal mesafe kuralının korunmayacağı bölgeler için geçerli olduğu belirtildi. Bu bölgelerin sışında kalan yerlerde sayaç okumaları devam edecek.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR