DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kısıtlamaya takılan 'Sevgililer' Online'a umut bağlayacak

14 Şubat Sevgililer Günü kısıtlamanın olduğu pazar gününe denk geliyor. Perakende sektörünün canlandığı bu dönem yine online alışverişe zirve yaptıracak görünüyor

8 Ay Önce
2021-02-12 21:00:28

14 Şubat'ın sokağa çıkma yasağının olduğu pazar gününe denk gelmesi ve salgın dolayısıyla kafe ve restoranların kapalı olması e-ticaret sektöründe hareketliliği daha da artıracak.

Sevgililer Günü, Anneler Günü ile birlikte Türkiye'de perakende sektörünün en canlı olduğu dönem. Bu yıl pandemi dolayısıyla 14 Şubat, dijital ortamlarda kutlanacak. Buluşmalar internette olacak, hediyeler de ağırlıklı olarak online alışveriş sitelerinden yapılacak. Bu nedenle online alışveriş sektörü rekor ciro hedefliyor.

8 Milyar liralık ciro hedefi

7-14 Şubat Sevgililer Günü haftasında 7-8 milyar lira civarında olması beklenen alışverişlerin yaklaşık 2 - 2,5 milyar lirası dijital pazardaki mağazalardan yapılacak. Önceki yıllarda online mağazalar Sevgililer Günü haftasında 1- 1,5 milyar TL ciro yapıyordu.

Kadınlar takı, erkekler gömlekten yana

Avantajix.com'un Dijital Pazarlama Direktörü Sevda Köseibiş, “14 Şubat'ta Ne Alınmalı, Ne Alınmamalı” şeklinde anket yaptıklarını anımsatarak şunları söyledi:“Bu anketlere göre kadınların yüzde 30'unu takı-mücevherat, yüzde 20'sini teknolojik ürünler, yüzde 15'ini kozmetik ürünler, yüzde 12'sini giyecek, yüzde 10'unu çiçek mutlu ediyor. Kitap, oyuncak ve çikolata da kadınları mutlu edecek diğer hediyeler arasında yer alıyor.

Erkeklerde ise hediye beklentisi çeşit olarak daha sınırlı. Yüzde 40'ı gömlek, kravat, tişört ya da kazak gibi bir giysiyle, yüzde 25'i teknolojik ürünlerle, yüzde 20'si saat ile mutlu oluyor. Erkeklerin yüzde 15'i kitap hediye edilmesini isterken, geri kalan yüzde 5'in tercihi ise parfüm.Kadınlar ütü ve süpürge gibi elektrikli küçük ev aletlerini, erkekler ise yapı marketlerinden alınacak matkap, tornavida seti gibi ürünleri 14 Şubat'a uygun bulmuyor.”

Peki seçimde nelere dikkat edilmeli?

Hediye seçimi ve sunumu için de şu önerilerde bulunuluyor:

Her şeyden önce hediye duygulara hitap etmeli ve kişinin kendisini özel hissetmesini sağlamalı.

Hediye alırken kendinizi değil, sevdiklerinizi düşünün. “Ben çok severim” diyerek aldığınız bir hediye sevdiklerinizin hoşuna gitmeyebilir. Bu yüzden onların hobileri, damak tadı hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.

Bütçeniz pahalı bir hediye için müsait olmayabilir. Parasal değeri düşük olsa bile önemli olan kaça aldığınız değil, o hediyeyi nasıl sunduğunuzdur.

Kolaya kaçmayın. Kadınlar ütü, süpürge vs. gibi elektrikli küçük ev aletlerini; erkekler ise yapı marketlerinden alınacak matkap, tornavida seti gibi ürünleri kesinlikle 14 Şubat'a uygun bulmuyor.

Taklit ürün hediye etmekten kesinlikle kaçının. Aldığınız ürünün orijinalliği konusunda içinizde şüphe uyanıyorsa, vazgeçin.

Hediyeyi en uygun fiyata almak önemliyse mutlaka online alışverişi tercih edin. Karşılaştırma siteleri sayesinde alacağınız ürünün en uygun fiyatlı olanını bulmanız mümkün olacaktır.

Hediye alma işini asla son dakikaya bırakmayın. Özellikle online alışverişte kargo bilgilerini çok iyi okuyun. 14 Şubat'tan önce geleceğinden emin olduğunuz hediyeyi sipariş verin.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş