SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Kırım işgali Ukrayna sanayisini vurdu

Kırım işgali Ukrayna sanayisini vurdu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 'Rusya’nın silahlı saldırganlığı nedeniyle Ukrayna sanayi potansiyelinin yüzde 25'ini kaybetti' dedi.

Kırım işgali Ukrayna sanayisini vurdu
11.1.2019 21:32:05

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya'nın silahlı saldırganlığı ve Kırım ve Donbas'ın yasa dışı işgali hakkında konuştu. Poroşenko, Rusya'nın bu bilinçli politikalarının Ukrayna sanayi potansiyelinin dörtte birinin kaybedilmesine yol açtığını ifade etti.

"SANAYİ POTANSİYELİMİZİN 4'TE BİRİNİ KAYBETTİK"

Kişisel facebook sayfasından açıklama yapan Poroşenko, “Dört yıl önce Ukrayna "yenilgiye" (silah bırakmasına-hükmen yenik sayılmasına) yarım adım ve ulusal felakete bir adım uzaklıktaydı. Rus silahlı saldırganlığı ve Kırım ve Donbas'ın yasa dışı olarak işgal edilmesi sanayi potansiyelimizin dörtte birinin kaybedilmesine yol açmıştı. Ancak ortak çabalarımızla makro-finansal istikrarı sağlamayı ve Ukrayna'yı risk bölgesinden çıkarmayı başardık. Önümüzde birçok sorunun bizi beklediğini anlıyorum. Ancak en zor dönemimizi kesinlikle geride bıraktık. Artık önümüze bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'NIN SANAYİ ŞEHİRLERİ

2014 yılında Rusya'nın Moskova yanlılarını kışkırtması sonucunda başlayan Ukrayna Savaşı, aynı yıl Kırım'ın işgali ve ilhakıyla dikkatleri çekmişti. Rusya, Kırım'ın kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Savaş süresince Rusya tarafından silahlandırılan Rus yanlıları ise ağırlıklı olarak Ukrayna sanayisinin kalbi olan bölgelerde bulunuyor ve ayrılıkçı hareketler halen tam anlamıyla durulmuş değil.

Donetsk (Donbass) ve Dnepropetrovsk kentleri, Ukrayna'nın sanayi merkezleri olarak bilinirken savaşın yaşandığı noktalardan en önemlisi de Donbass. Bu şehir aynı zamanda savaşa da ismini veren şehir. Ukrayna Savaşı, kaynaklarda Donbass Savaşı olarak anılıyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR