DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kırgızistan'da genel seçimlere doğru

Kırgızistan'da genel seçimlere doğru

7 Yıl Önce
2015-08-26 22:19:48
" Kırgızistan'da 4 Ekim'de yapılacak olan milletvekili seçimlerini takip etmek için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 350 gözlemcisini görevlendireceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in daveti üzerine bugün Bişkek'e gelen AGİT Genel Sektereri Lamberto Zannier, uzun vadeli gözlemci heyetinin Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) ile sıkı işbirliği içinde olduklarını hatırlatarak, "Bütün seçim sürecini kapsayacak şekilde, AGİT yaklaşık 350 gözlemcisini seçim gününde görevlendirecek" dedi.

Atambayev tarafından Cumhurbaşkanlığı Konutevi'nde kabul edilen Zannier, AGİT'in Kırgızistan'da parlamenter sistemin gelişmesine yönelik atılan adımları desteklediğini vurguladı.

Zannier, ülkedeki genel seçimde sadece biyometrik verileri alınan seçmenlerin oy kullanacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Atambayev, Zannier ile görüşmede, Kırgızistan'da demokratik kurumların olgunlaşmasına, parlamenter yönetim sisteminin güçlendirilmesine, yolsuzlukla mücadele ile seçim sisteminin gelişmesine yönelik gelinen noktayı anlattı.

AGİT'e, Kırgızistan'a gözlemci göndermesi dolayısıyla teşekkür eden Atambayev, "Biz, milletvekili seçimlerini maksimum adil ve şeffaf gerçekleştirmek istiyoruz. AGİT'in daimi desteklerine minnettarız. Sizin seçim öncesi ziyaretiniz bizim için çok önemlidir" diye konuştu.

Bu arada, Kırgızistan'da 4 Ekim'de yapılacak genel seçimlere katılmak için Merkez Seçim Komisyonu'na 14 siyasi parti aday listelerini teslim etti. Milletvekili kesin aday listeleri 3 Eylül'de ilan edilecek. Adayların seçim kampanyası 4 Eylül'de başlayacak. Ülkede ilk kez bu genel seçimlerde yapılacak uygulamayla seçimde sadece biyometrik verileri alınan seçmenler oy kullanabilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş