DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Kimse açık bir şekilde hayır diyemiyor'

Dokunulmazlıklara ilişkin muhalefet partilerinden gelen açıklamalara değinen Davutoğlu, muhalefet partilerinin böyle bir teklif beklemediğini belirterek, 'kimse açık bir şekilde hayır diyemiyor' dedi.

6 Yıl Önce
2016-03-18 03:49:21

Ajanslarda yer alan habere göre: Dokunulmazlıklara ilişkin muhalefet partilerinin açıklamalarına değinen Davutoğlu, "Muhalefet partileri böyle bir teklif beklemiyordu. Kendi aralarında görüşme değerlendirme yapmaları normal. Bu teklifi kendileri yaptılar. Öyle bir hava estirdiler ki sanki Ak Parti dokunulmazlıkları kaldırmaktan çekiniyor ve çekindiği bazı dosyalar var. 3 parti de meydan okudu. Maskeleri indirmek gerekiyordu. Bahçeli açık destek vereceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu sürekli kaçamak yollara girdi. Onlardan olumsuz gelirse dahi bu süreci işletiriz. Şu anda bir olumsuzluk yok. Meclis'te kimin ne yönde oy kullandığını görür" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'e hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Dokunulmazlıklara ilişkin muhalefet partilerinin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Davutoğlu, "Muhalefet partileri böyle bir teklif beklemiyordu. Kendi aralarında görüşme değerlendirme yapmaları normal. Bu teklifi kendileri yaptılar. Öyle bir hava estirdiler ki sanki Ak Parti dokunulmazlıkları kaldırmaktan çekiniyor ve çekindiği bazı dosyalar var. Bizim amacımız hiç bir zaman bağcı dövmek olmadı" açıklamasında bulundu.

"BAHÇELİ AÇIK DESTEK VERECEKLERİNİ İFADE ETTİ, KILIÇDAROĞLU KAÇAMAK YOLLARA GİRDİ"

"Sayın Bahçeli benimle yaptığı görüşmede açık destek vereceklerini ifade ettiler. Ama sayın Kılıçdaroğlu sürekli kaçamak yollara girdi. 'dokunulmazlıkların tümünü kaldıralım, benim dokunulmazlığımı kaldırın' gibi ucuz kahramanlıklara giriştiler."

"3 PARTİ DE MEYDAN OKUDU"

"3 parti de meydan okudu. Maskeleri indirmek gerekiyordu. Hukukçu arkadaşlarımızla konuştum, değerlendirdim. Bu maskelerinin inmesi lazım. Herkes açık net tutumun ortaya koysun dedim. Meclis'in hızlı etkin çalışması lazım. Dosyaları tek incelemek günlerimizi alır"

"ONLARDAN OLUMSUZLUK GELİRSE DAHİ BU SÜRECİ İŞLETİRİZ"

"Onlardan olumsuz gelirse dahi bu süreci işletiriz. Şu anda bir olumsuzluk yok. Meclis'te kimin ne yönde oy kullandığını görür. Kimin dokunulmazlıklardan korktuğunu, korkmadığını, kimin teröre destek verenleri yargıya göndermekten tereddüt edip etmediğini açık net bir şekilde görür. Maskeler indiği için şeffaf bir tablo ortaya çıkar" diye konuştu."

"1 HAFTA 10 GÜNDÜR BU KONULARI GÖRÜŞÜYORUZ"

"Dokunulmazlıklara ilişkin muhalefet partilerinin açıklamalarına ilişkin Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dokunulmazlıkları bir hamlede hepsini geçireceğiz. Hem de Ak Parti üzerine yapıştırılmak istenen dokunulmazlıklardan korkuyorlar. Meydan okumasına karşı bizim hiçbir şeyden korkmadığımızı cümle aleme göstereceğiz. Bu kararı alırken az düşünmedim. 1 hafta 10 gündür bu konuları görüşüyoruz. Son olarak hukukçu arkadaşlarımızla görüştük Meclis'i en az meşgul edecek olan yolun bu olduğuna karar verdik."

"KİMSE AÇIK BİR ŞEKİLDE HAYIR DİYEMİYOR"

"Kimse açık bir şekilde hayır diyemiyor, diyemez de. Buna hayır demek millet vicdanında karşılık bulmaz. Sayın Bahçeli'nin açıklamasında söz konusu olan tek başına HDP'lileri yapalım. Bu meydan okumayı bizim getirdiğimiz bir konu değildi. Aylardır Ak Parti dokunulmazlıklardan kaçınıyor deniyordu. Birinin bu perdeyi indirmesi gerekiyordu. İşte kaçınmıyoruz."

"HERKES İÇİN DOKUNULMAZLIK ZIRHINI BİR GÜNDE KALDIRIRIZ"

"Herkes için dokunulmazlık zırhını bir günde kaldırırız. Yargı sürecinde herkes adalet ne derse buna razı olur. Ümit ederiz ki bu teklife 'hayır' demezler. Bu şekilde kimin dokunulmazlıkların kaldırılmasından korktuğunu kimin korkmadığını görürüz."

"AB'DEKİ GENEL HAVA TÜRKİYE'YE BASKI YAPILMASI YÖNÜNDEYDİ"

"Göçmen sorununa ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu şu yanıtı verdi: "Muhalefete yaptığımız öneri gibi, 10 gün önce Brüksel'e giderken acaba AK Parti ne diyecek diyorlardı. Şimdi ne yapacağız diye telaşa düştüler. Avrupa Birliği'ndeki genel hava, Türkiye'ye baskı yapılması gerektiğindeydi. Sayın Merkel'i ya da çaba sarfeden liderleri kastetmiyorum. Paralel unsurların etkisiyle bazı çevreler de başka konuları gündeme getirmeye çalıştılar. Biz oyunun bütün kuralını değiştirdik. O günden bu güne Avrupa, Türkiye'nin götürdüğü teklifi tartıştı. Biz yollar tıkandığında yolları aşmak için siyaset yapıyoruz."

"TÜRKİYE'Yİ AÇIK GÖÇMEN HAPİSHANESİNE GETİRTMEYİZ"

"Mülteciler sorununu istismar ederek bir şey yapma niyetinde olmadık. Götürdüğümüz teklif ile oyunun bütün kurallarını değiştirdik. Türkiye'yi açık göçmen hapishanesi haline getirecek bir teklife de pabucu bırakmayız. Yaptığımız teklifleri kendi aralarında değerlendiriyorlar. Türkiye, Avrupa ve mülteciler için iyi haberler çıkmasını ümit ediyorum."

"HİÇBİR ŞEKİLDE SIKIYÖNETİM DÜŞÜNMÜYORUZ"

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terör ve terörist tanımının değişmesi gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Davutoğlu, "Çok yönlü terör tehdidiyle karşı karşıya kaldığımız bu dönemde demokrasiyi korumaya çalışıyoruz. Yeni boyutlar dolayısıyla ek tedbirler kapsamında ne yapılması gerekiyorsa çalışma yapılmasının talimatını verdim. Kesinlikle demokratik standartlardan vazgeçmeyiz. Türkiye olarak hiçbir şekilde sıkıyönetim, olağanüstü hal gibi bizim şu anda düşündüğümüz şeyler değil. Paris'te dahi yeni şartlar alınma ihtiyacı doğmuşsa Türkiye'de de alınır. Hiçbir şekilde tedbirlerden ödün vermeyiz ancak özgürlüklerden de geri adım atmayız. Ciddi bir sosyal medya manipülasyonu var."

"TERÖRÜN YENİ BOYUTU VARSA ONU DA TANIMLARIZ"

"Hep beraber omuz omuza terör belasının üstesinden geleceğiz. Söylentilere hiçbir şekilde itibar edilmemeli. Uluslararası standartlarda demokratik ve hak ve özgürlükleri sonuna kadar koruyacağız. Terörün yeni boyutları varsa onu da tanımlarız. Hak ve özgürlükler zedelenmeden tedbir alırız" ifadelerini kullandı."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş