SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Kim Jong-un'un halası 6 yıl sonra ortaya çıktı: Eşinin ölüm emrini veren yeğeniyle yan yana oturdu

Kim Jong-un'un halası 6 yıl sonra ortaya çıktı: Eşinin ölüm emrini veren yeğeniyle yan yana oturdu

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un halası Kim Kyong-hui, kocasının vatana ihanet suçlamasıyla öldürülmesinden altı yıl sonra ortaya çıktı.

Kim Jong-un'un halası 6 yıl sonra ortaya çıktı: Eşinin ölüm emrini veren yeğeniyle yan yana oturdu
27.1.2020 12:00:45

Eski Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Chang Song-thaek'in, 12 Aralık 2013'te kurşuna dizildiği açıklanmıştı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın yayımladığı bir fotoğrafta, Kim Kyong-hui'nin Pyongyang'daki etkinlikte Kim Jong-un ve karısının yanında oturduğu görülüyor. Kim Kyong-hui'nin adı üst düzey yetkililerinin adlarının olduğu protokol listesinde de yer aldı.

'SÜRGÜNDE OLDUĞU YA DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SANILIYORDU'

NK News sitesinin editörü Oliver Hotham, Kim'in halasının yeniden ortaya çıkışının sürpriz olduğunu belirterek "Birçok Kuzey Koreli gözlemci, Kim Kyong-hui'nin sürgüne gönderilmiş, hatta kocası gibi öldürülmüş olabileceğini düşünüyordu" dedi.

Kuzey Kore liderinin yanında oturmasının Kim Kyong-hui'nin nüfuzunu koruduğu ya da muhtemelen bir danışman olarak geri kazandığı anlamına geldiğine dikkat çeken Hotham, "Bu aynı zamanda bize Kuzey Kore'nin ne kadar acımasız ve tuhaf bir ülke olduğunu hatırlatıyor. Sonuçta, Kim Kyong-hui, kocasının infaz emrini veren adamla yan yana oturuyor" diye konuştu.

Kim Kyong-hui ve kocası Chang Song-thaek, Kuzey Kore liderinin dokuz yıl önce iktidara geldiği dönemde devlet yönetiminde önemli bir ağırlığa sahipti. Kuzey Kore uzmanlarına göre Chang, akıl hocası olarak Kim'e en yakın kişilerden biriydi.

TOPLANTIDAN ÇIKARILDI, KURŞUNA DİZİLDİ

Ancak Kim babasının yerine geçtikten iki yıl sonra bir toplantı sırasında askerler eşliğinde salondan çıkarıldı. Ertesi gün yayımlanan resmi açıklamada, Chang'ın Kuzey Kore liderini devirmeye çalıştığını itiraf ettiği ve hemen idam edildiği bildirildi.

O dönemde Kim'in eniştesini kendisine tehdit olarak gördüğü için öldürttüğü yorumları yapılmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR