DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kılıçdaroğlu'ndan yeni asgari ücrete tepki

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bugün açıklanan asgari ücret zammına tepki gösterdi; cumhurbaşkanı, başbakan ve milletvekillerinin bir ay bin 400 lirayla geçinemeyeceğini söyledi.

5 Yıl Önce
2016-12-29 14:07:42

Kılıçdaroğlu, 'Asgari ücret belirlenmiş 1.404 lira. Ben merak ediyorum. Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri, bakanlar, 1 ay 1.404 lira ile geçinsinler bakalım. Çocukların okul masrafını, kirasını, yeme-içmesini karşılayabiliyorlar mı? Asgari ücretlinin nasıl geçindiğini görsünler. 1.404 lirayla onlar geçinsinler bakalım' dedi.

Dün geceyi Bodrum'da geçiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ilçedeki programına bu sabah başladı. Kılıçdaroğlu, saat 11.30'da geceyi geçirdiği The Marmara Otel'de düzenlenen 'Türkiye'deki ormancılık politikalarının toplumsal yansımaları, orman köylüleri ve kentler üzerindeki etkileri' konulu çalıştaya konuşmacı olarak katıldı. 

KILIÇDAROĞLU ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Asgari ücret belirlenmiş. 1404 lira, 4 lira ilave ettiler. Ben merak ediyorum. Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekilleri, bakanlar, 1 ay 1404 lira ile geçinsinler bakalım. Çocukların okul masrafını, kirasını, yeme- içmesini karşılayabiliyorlar mı? Asgari ücretlinin nasıl geçindiğini görsünler. 1404 lirayla onlar geçinsinler bakalım" diye konuştu.

Orman köylüsünün bugüne kadar yok sayıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Orman köylüsü de kendi sorunlarını dillendirebilecek bir meydan bulamamıştır. Açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmişlerdir. Orman köylülerin sorunlarına kalıcı çözüm üretmek için çalışan tek parti de CHP'dir. Orman köylüsü, CHP'ye yeteri kadar oy vermez. Kendisini açlığa mahkum eden partiye oy verir ama artık onlarında uyanmaları gerekiyor" dedi.

'ÇÖZÜME DESTEK VERMEK HEPİMİZİN GÖREVİ'

Ülkenin hangi sorunu varsa sorunun çözüm adresinin CHP olduğunu söyleyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu, eğitimden, iç-dış politikada toplumsal barışı sağlamaya, orman, doğanın korunması, enerjiye kadar yaşamın her alanındaki sorunların çözümünü bildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Kapalı kapılar ardında değil, işin uzmanlarıyla bir araya gelerek çözüm üretiyoruz. Sosyal devlet dediğim kavram, hepimizin üzerinde titremesi gerek bir kavram. Her alanda Türkiye ciddi sorunlarla karşı karşıyız. Sorunlarını çözen değil, sorunlarıyla boğuşan ülke haline geldik. Çözen değil, sorun üreten hale geldik. Ancak bütün bu sorunları aşmak bizim elimizde. Birlikte çalışmak zorundayız. Orman köylüsüyle üniversitedeki bilim adamı bir araya geliyorsa, bilgi çözüm yolundayız. Kendi sorunlarımızı kendimiz çözeriz noktasına geldik. Sosyal devleti güçlü kılmak üreten toplum olmak sorunları bilgiye dayalı olarak çözmek ve çözüme destek vermek hepimizin ortak görevi" ifadelerini kullandı.

Demokrasinin varlık nedeninin azınlığın haklarının korunması olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Demokrasi standartlarımızdan da gidiyoruz. Çözümsüzlüğe giden bir Türkiye var. Hepimizin çocuklarımıza karşı geçmişte, bize bu ülkeyi bırakan kahramanlarımıza dedelerimize karşı sorumluluğumuz var. Bu bilinçle hareket etmeliyiz. Akıl akıldan üstündür diye atasözümüz var. Her birimiz dünyaya farklı gözlerle bakabiliriz ama bir araya geldiğimizde sorunlar daha farklı çözümler üretebiliriz. Muğla'da yaptık bu toplantıyı, yüzde 68'i orman. Muğla'nın en yoksulları, orman köylüleri. Bu nedenle bize oy versin,vermesin hiçbir arayışa girmeden, eğer birlikte yaşıyorsak, onun siyasi görüşüne saygı duyarak insanca yaşabileceği bir ortamı yaratmak bizim görevimiz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş