DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı

Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı

02.06.2015 00:58:33
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm anketlerin HDP'nin barajı aştığını gösterdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa'dan katıldığı CNN Türk canlı yayınında, laikliğin tüm inançların güvencesi olduğunu belirtti. Hiç bir dindarın zarar görmesine razı olmadıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, kul hakkı yemeden insanların yaşam özgürlüklerine karışmadan refahı artıracağını vurguladı.

HDP'nin barajı aşıp aşamayacağı yönündeki soru üzerine Kılıçdaroğlu "Tüm anketler HDP'nin barajı aştığını gösteriyor" dedi.

İktidara gelmeleri halinde yüzde 10 olan seçim barajını görev sürelerinin ilk 1 yılında kaldırmayı vadeden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Göreve geldiğimizde siyasi parti temsilcilerine 'Ne istiyorsunuz kardeşim?' diye soracağım. Benim ve partimin görüşü, yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı, parlamentoda yer alabilmelidir. Yüzde 10 seçim barajı darbe kanunudur. Madem darbeye karşıyız ve bu konuda samimiyiz, seçim barajını kaldıralım."

Kılıçdaroğlu, Samsun'da Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırıya uğramasının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Siyasetin duyarlı olması lazım. Bir ülkenin başbakanı çıkıp doğrudan doktorları hedef alırsa, bu tür olaylara zemin hazırlamış olur. Gaziantep'te de bir doktor öldürülmüştü. Sağlık çalışanına yapılan saldırı 6 binin üzerinde. Oysa bir doktor hayat kurtarmak için mücadele ediyor, siz kalkıp doktoru öldürüyorsunuz. Kendi içinde çelişki var, düşüncenin de eylemin de. Oysa doktorlar hem çok zor yetişiyorlar hem de sayıları çok az. Bir kişi hayat kurtaracakken siz bu adamı yok ediyorsunuz. Siyasetin bu konuda daha kapsayıcı ve kucaklayıcı bir dil kullanması lazım. Ama iktidar kanadında herkesi suçlama anlayışı olduğu için zaman zaman böyle tablolar olabiliyor. İstemediğimiz olaylar ama maalesef oluyor."

- Anayasa Mahkemesi'nin imam nikahı kararı

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin imam nikahıyla ilgili kararınını hatırlatması üzerine, "Kadınlarımız, çocuk evlilikler konusunda hassasiyetini koruyor. Anayasa Mahkemesinin kararını görmedim, okuma fırsatım da olmadı. Ama şu var; kadınlar kendi haklarını korumak istiyorlarsa normal resmi evliliklerini yaparlar. Bu konuda kadınlar daha bilinçli davranıp kendi haklarını arayabilirler" ifadelerini kullandı.

Hükumetin açıkladığı rakamlara göre 2 milyon Suriyeli'nin Türkiye'ye girdiğini, bazı açıklamalara göre de bu rakamın 5 milyona ulaştığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ekonomik olarak darboğaza sokulduğunu, ülkenin Suriye politikası nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.

"Türkiye bu işi uzun süre taşıyamaz. Bedeller daha da ağır olur. Birinin keyfi veya isteği üzerine rejim değişmez. Türkiye'yi sokakta mı bulduk?" diyen Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'da barışı sağlamadan bu insanları gönderemezsiniz. Bu insanları ateşe atamazsınız. Bunlar sağlanırsa giderler, kalmak istemezler. Kendi ülkelerine gitmek isterler, kendi toprağı, evi, işi, kültürü var. Ne yapacak Türkiye'de? Durumu iyi olanlar, Türkiye'de işyerini açanlar kalırlar ama diğerlerinin tamamı giderler. Ya da siz gönderirsiniz, kusura bakmayın dersiniz" değerlendirmesinde bulundu.

- Paralel Devlet Yapılanması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Paralel Devlet Yapılanmasına inanıp inanmadığıyla ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

"Devlette paralel yapıyı asla kabul etmeyiz. Devletin bir yapısı vardır, bu da anayasa da tanımlanmıştır. Paralel yapı olarak suçladıkları yapı, belirli inanç grubuna mensup kişilerin devlette belirli görevlerde bulunmalarıdır. Bunu Paralel Yapı olarak nitelendiriyorlar. Bunlar bir merkezden emir alıyorlar diye özel eleştiri getiriliyor ama bunları o mevkilere kim getirdi? Biz getirmedik ama bizi de paralelci olarak suçluyorlar. Olabilir, birileri devlet içinde paralel bir örgütlenme içine gitmiş olabilir. Siz bununla mücadele ederken hukukun üstünlüğünü göz ardı edemezsiniz. Mücadeleyi hukuk içerisinde yaparsınız. Ama devlet kin ve intikamla yönetilmez. Bizim karşılaştığımız tablo bu."

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın saz çalmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, "Memnun oldum, bunlar bizim insani yönümüz. Zaman zaman şarkı da türkü de söyleriz, şakalaşırız da.. Sonuçta siyasetçi televizyonda görüldüğü kadar katı, normal yaşamı olmayan kişiler değildir. Kimimiz saz çalar, kimimiz bateri veya başka bir şey. Sonuçta hepimiz insanız. İnsani yönümüzün biraz öne çıkması, o insanın sempati kazanmasına yol açar. Selahattin bey de böyle birisi. Genç birisi, en büyük çabası bana göre, yeni bir Türkiye partisi haline dönüştürmesidir. Parlamentoda ne kadar isim olursa demokrasimiz o kadar güçlenmiş olur" dedi.

Kılıçdaroğlu, herkesin parlamentoda bulunup düşüncelerini paylaşmasa bile fikirleri dinlemesi gerektiğine inandığını aktardı.

CHP'den HDP'ye oy kaydığı yönündeki iddialara ilişkin Kılıçdaroğlu, seçmenlerine güvendiklerini, bu seçimde en büyük kaybın iktidar partisinden olacağını sözlerine ekledi.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

islamcilik adi ustunde islami degerleri rant elde etmek icin kullanan akima denir...siyasal islam dinin icini bosaltmis ve tum degerleri kendi menfeati icin kullanmistir.Bu acidan erdogan islamci sayin gulen ise muslumandir...hirsizlik kamu malini yagmalamak islamcilarin en onemli ozelligi haline gelmistir.islamin izzteini serefini muslumanlar yani gulenciler kurtarmistir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş