DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kıbrıs'ta uzlaşma

BM'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis'in bir dizi güven artırıcı önlem konusunda beş maddede uzlaşma sağladığını açıkladı.

7 Yıl Önce
2015-05-28 19:48:14

 BM'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis'in bir dizi güven artırıcı önlem konusunda beş maddede uzlaşma sağladığını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakere süreci kapsamında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde bir araya geldi.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmede, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in yanı sıra Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyiannis de hazır bulundu.

Eide, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, liderler iki toplumlu, iki bölgeli federasyon için oluşan olumlu havaya yapıcı katkı koymaya devam edeceklerini vurguladı.

Liderler dört görüşme yapacak 

Liderlerin bir sonraki görüşme tarihleri konusunda da anlaştığını ifade eden Eide, iki liderin 17 Haziran, 29 Haziran, 10 Temmuz ve 27 Temmuz'da bir araya geleceklerini ve müzakerecilerin yoğun bir şekilde görüşmeye devam edeceklerini kaydetti.

Eide, liderlerin 5 maddede uzlaşma sağladığını belirterek, bu çerçevede Lefke Aplıç ve Derinya kapıları başta olmak üzere daha çok geçiş kapısı açılması için çalışmaların başlatılacağını kaydetti. Eide, liderlerin incelenmek üzere geçişlerle ilgili komiteye bazı başka geçiş noktalarını da bildirdiğini söyledi. 

Liderlerin, adada elektrik şebekelerinin birleştirilmesi için pratik adımların atılması ve cep telefonu şebekelerinin her iki tarafta kullanılabilmesine olanak sağlanması konusunda uzlaştığını dile getiren Eide, liderlerin ayrıca adada radyo frekanslarındaki çakışmaların giderilmesi için de adım atılması yönünde anlaştığını kaydetti. 

Liderlerin adada cinsiyet eşitliği konusunda bir komite oluşturulmasını karara bağladıklarına işaret eden Eide, son görüşmede oluşturulmasına karar verilen kültür komitesi üyelerinin isimlerini de birbirlerine verdiklerini söyledi.

Liderlerin daha fazla güven artırıcı önlemin araştırılarak bulunması üzerinde uzlaşıya vardıklarını dile getiren Eide, liderlerin elinde kayıp şahıslarla ilgili gömü bilgisi olanları kayıp yakınlarının yaşadığı acıların hafifletilmesi adına bu verileri komiteyle paylaşma davet ettiğini, kayıp şahıslara ilişkin yer bildirimi yapanların kayıtlarının tamamıyla gizli kalacağını da sözlerine ekledi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

He cani oyledir. Doğudaki butun polis lojmanlarinda da Hdp birinci cikti. Bu da mi baskiyla oldu :)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş