DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Keşmir'deki çatışma

Keşmir'deki çatışma

7 Yıl Önce
2015-08-28 12:38:22
Hindistan-Pakistan sınırının Keşmir bölgesinde iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada Hint askerlerin ateşi sonucu 6 Pakistanlı sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

Pakistan Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki tartışmalı Keşmir'in Sialkot bölgesindeki sınır hattında çatışma yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada, Hindistan askerlerinin açtığı ateş sonucu Sialkot bölgesi sınır köyleri olan Çaprar ve Harpal'da 6 sivilin hayatını kaybettiği, 22'si kadın olmak üzere 46 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Hint yetkililer de yaptıkları açıklamada Pakistan askerlerinin ateş açması sonucu, Hintli askerlerin buna karşılık verdiğini, çatışmada 2 Hint sivilin hayatını kaybettiği 16'sının yaralandığını belirtmişti.

İki ülke arasında ulusal güvenlik danışmanları seviyesinde yapılması planlanan toplantının iptal edilmesiyle bölgedeki gerilimin daha da arttığı ifade ediliyor.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşmıştı. Hindistan, Pakistan'ı kontrolü altındaki Cammu Keşmir'de saldırı düzenlemeleri için militanlara silah sağlamakla suçluyor. Ayrılıkçıların 1989'dan bu yana devam eden silahlı eylemlerinde 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği sanılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş