DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Keşmir'de çatışma

Keşmir'de çatışma

7 Yıl Önce
2015-06-01 13:17:03
Keşmir'in Hindistan kontrolündeki kısmında Hindistan askerleriyle ayrılıkçı militanlar arasında çıkan çatışmada 4 militan öldürüldü.

Ordu açıklamasında, eyaletin Tangdhar sınır kasabasında, militanlarla askerler arasında 16 saat süren çatışma çıktığı, çatışmada 4 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Ordu sözcüsü, militanların, ordunun bölgedeki tugay karargahının yakınında bulunan iki evde saklandığını, bu evlerin havan mermisiyle yerle bir edildiğini söyledi.

Sözcü, başka militanların olup olmadığının tespit edilmesi için bölgenin güvenlik çemberine alındığını kaydetti.

Kaçtığı belirtilen 2 militanı arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Hindistan ordusu, bölgede geçen hafta militanlarla çıkan çatışmada 1 militanın öldürüldüğü, 3 askerin hayatını kaybettiğini açıklamış, ayrılıkçılar ise çatışmada 11 askeri öldürdüklerini iddia etmişti.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşmıştı. Hindistan, Pakistan'ı kontrolü altındaki Cammu Keşmir'de saldırı düzenlemeleri için militanlara silah sağlamakla suçluyor. Ayrılıkçıların 1989'dan bu yana devam eden silahlı eylemlerinde 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği sanılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş