DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9280 ₺

EURO

16,8649 ₺

ALTIN

945,05 ₺

BİST

2.388,42 ₺

Kerkük'te Kürdistan bayrağı krizi derinleşiyor... Mahkeme kararını uygulamayacaklar

Bağdat İdare Mahkemesi'nin verdiği 'Kürdistan bayrağı' kararı sonrasında kriz sürüyor. son olarak Kerkük İl Meclisi Başkanı kararın uygulanmayacağını açıkladı...'Kerkük'teki kamu binalarına Kürdistan bayrağı asılmasının yasal olmadığı yönündeki mahkeme kararını uygulamayacaklarını açıkladı.

5 Yıl Önce
2017-08-18 12:51:50

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Bağdat İdare Mahkemesi'nin Kerkük'teki kamu binalarına Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayraklarının asılması uygulaması için verdiği 'yasal değil' kararı sonrasında Kerkük İl Meclisi'nden krizi tırmandıracak yeni bir açıklama geldi. İl Meclisi Başkanı Rebivar Talabani 'kararı tanımayacaklarını' açıklarken Bağdat yönetiminin ne cevap vereceği merak ediliyor...

Kerkük'teki bayrak krizi kıs abir aranın ardından yeniden alevlendi. Bu yılın Mart ayında Kerkük Valisi Necmettin Kerim'in kararı ile tüm kamu binalarına asılması zorunlu hale getirilen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı ile ilgili Türkmenlerin açtığı dava sonuçlandı. Buna göre Mahkeme uygulamanın 'yasal olmadığına' hükmetti.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebivar Talabani, bir basın toplantısı düzenleyerek "iptal kararını" uygulamayacaklarını belirtti. Talabani "Karara şaşırmadıklarını, böyle bir durumu beklediklerini, kararın kendilerini vazgeçirmeyeceğini ve gerekli tüm yasal yollara müracaat edeceklerini" belirtti. Talabani "Mahkemenin radikal siyasi partilerin baskısı altında" olduğunu da iddia etti.

İdare Mahkemesi tarafından verilen bu kararın hiçbir yasal dayanağı olmadığını savunan Talabani, "kendi meclislerinde alınan bayrak kararının ise 140'ıncı maddeye dayandığını" ileri sürdü. Talabani ayrıca "mahkemenin kararına 25 Eylül'de yapılacak referandumda cevap vereceklerini ve Kerkük'te IKBY bayrağını indirmeyeceklerini" sözlerine ekledi.

Irak İdare Mahkemesi bugün, Kerkük kentindeki hükümet binalarında Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının da göndere çekilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek il meclisinin bu yöndeki kararının iptal edildiğini bildirmişti. Kerkük İl Meclisi'nde mart ayında Türkmen ve Arap üyelerin boykot ettiği oturumda kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti. Kararın anayasaya aykırı olduğunu belirten Türkmenler ve Araplar, Kerkük İl Meclisi Başkanı Talabani hakkında dava açarak konuyu mahkemeye taşımıştı. Kerkük İl Meclisi'nde Kürtlerin 26, Türkmenlerin 9, Arapların ise 6 üyesi bulunuyor. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş