DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kerkük, Kürt yönetimine bağlanıyor

Irak Kürt Bölgesi yönetimi, yeni hazırladığı anayasada Kerkük'ü bölgesel yönetimin sınırlarına dahil etti. Yeni anayasa hazırlık komisyonunda Türkmen üye de bulunuyor

27.05.2015 20:54:09
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Meclis Başkanı Yusuf Muhammed, yeni anayasada Kerkük'ün Irak Kürdistan'ın bir parçası olarak yer aldığını söyledi. 

Meclis Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yeni anayasada Kerkük'ün Kürdistan'ın bir parçası olduğu ve şehirde yaşayan bütün ırkların haklarının anayasa güvencesine alınacağı belirtildi.

Yusuf Muhammed imzalı açıklamada şunlar kaydedildi: Yeni anayasada Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler Kürdistan'nın bir parçası olarak yer alıyor. Baskıyla Kerkük üzerine hiçbir karar uygulanmayacaktır. Çünkü, o bölgelerde Kürtler dışında başka millet ve oluşumlar da bulunmakta.

TÜRKMENLER ENDİŞELİ

Kerkük kentinin yeni anayasa taslağında Kürt yönetimine dahil edilmesinden endişe eden Türkmenler, kentin özel bir statüde kalmasını talep ediyor. 

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclisi Üyesi Ali Mehdi,  ''Türkmen siyasi kuruluşlarını temsilen, Kürdistan Parlamento Başkanı Yusuf Muhammet Sadık ile bir araya geldik. Görüşmede, şehrin statüsüyle ilgili federe Kerkük projemizi sunduk" dedi.

Kerkük'ün statüsü meselesinin diyalog ve karşılıklı anlayışla çözülebileceğini belirten Mehdi,  ''Tüm tarafların onayladığı bir çözüm yolu bulunmalı. Bir tarafın dayattığı proje başarılı olmaz. Bu nedenle Kerkük'ün federal bölge olmasını 2006'dan bu yana savunuyoruz. Bu, Kerkük için en doğru, en uygun ve tüm tarafların kabul edeceği çözümdür" diye konuştu.

Mehdi, Kerkük'ün federe bölge olmasını isteyen Arap ve Kürtlerin de olduğunu vurgulayarak, kentin kaderiyle ilgili karar vermeden önce 4 senelik geçiş sürecinin uygulanmasını istediklerini kaydetti.

KOMİSYONDA TÜRKMEN ÜYE DE VAR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) anayasasının hazırlanması için belirlenen 21 kişilik komisyonda 1 Türkmen üyenin yer almasını eleştiren Mehdi, "Parlamento Başkanı'na, 2 Türkmen üye ile Irak Türkmen Cephesi'nden de bir temsilcinin yer alması gerektiğini söyledik. Ayrıca Kürdistan Anayasası'nda, Türkmenlerin, siyasi ve idari bütün haklarının yazılması ve Türkmence dilinin resmi dil olarak kabul edilmesini istedik. Bence Kürt Partileri demokrasiyi savunuyorlarsa ve Türkmenlerle birlikte bir gelecek düşünüyorlarsa bunların hepsi garanti altına alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

Mehdi, IŞİD'le mücadelede de ortak gücün oluşturulmasını savunduklarını dile getirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

haymanali

20 mlyon kurdun ve diger halklarin hakki ne olacak. Yasasin halklarin kardesligi

haymanali

Ayni haklari turkiyedeki kurtler icinde isteyin

44

TimeTÜRK ya...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş