DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

KDP'den Zebari yorumu: Kürtlerin Bağdat'taki konumuna darbe vurdular

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin önemli isimleri Zebari'nin bakanlıktan düşürülmesini siyasi hesaplaşma olarak değerlendirdi...

24.09.2016 15:57:02

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) önde gelen isimleri, Irak merkezi hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev yapan Hoşyar Zebari'nin gensoruyla düşürülmesini 'tamamen siyasi bir hesaplaşma ve KDP'ye siyasi darbe' şeklinde yorumladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Merkezi hükümetin kuruluş esasına göre KDP kotasından önce Dışişleri ardından Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Zebari'nin çarşamba günü yapılan oylama sonucu bakanlıktan düşürülmesi, Bağdat'ın Erbil ve özellikle KDP'ye karşı yeni bir baskı hamlesi olarak değerlendirildi.

'ZEBARİ'NİN BAKANLIKTAN DÜŞÜRÜLMESİ SIRADAN BİR DURUM DEĞİL'

IKBY Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Büro Üyesi Cafer Eminki, yaptığı açıklamada, Barzani'ye yakınlığıyla bilinen ve parti içinde üst düzey yetkiye sahip, uzun yıllar Irak siyasetinde görev alan Zebari'nin yolsuzluk yaptığı iddiası üzerine bakanlıktan düşürülmesinin sıradan bir durum olmadığını söyledi. Erbil-Bağdat arasında eski Irak Başbakanı Nuri Maliki döneminde petrol ihracatıyla başlayan gerginliğin bütçe ve memur maaşlarının kesilmesiyle devam ettiğini hatırlatan Eminki, "Şimdi ise Bağdat'taki hükümet içerisinde özellikle partimize karşı siyasi bir baskı hamlesi gerçekleştiriliyor" diye konuştu.

'MALİYE BAKANLIĞI BİZİM KOTAMIZDIR'

KDP'nin uzun yıllar Irak siyasetinde var olduğunu ve bir bakanının düşürülmesiyle zedelenmeyeceğini dile getiren Eminki, önümüzdeki süreçte bu siyasi hamleye karşı kendilerinin de bir cevabının olacağını söyledi. Eminki, Zebari'nin bakanlıktan düşürülmesinin ardından yeni bir adaylarının olup olmayacağı sorusuna ise, "Hükümetin kurulma esasına göre Maliye Bakanlığı bizim kotamızdır, ancak parti içerisinde bu durumu ele alıp atılacak adımları görüşeceğiz" yanıtını verdi.

'KÜRTLERİN BAĞDAT'TAKİ KONUMUNA BÜYÜK DARBE VURDULAR'

KDP'nin Irak ilişkilerinden sorumlu yöneticisi Ahmed Kani ise partisinin resmi internet sitesine yaptığı açıklamada, "Hoşyar Zebari, Bağdat'ta tüm Kürtlerin temsilciliğini yapıyordu. Bakanlıktan düşürülmesiyle Kürtlerin Bağdat'taki konumuna büyük bir darbe vurdular. Kürtlerin bu hamleye karşı bir tavır ortaya koyması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Kürtlerin Bağdat'taki konumunun iç siyasi ihtilaflar nedeniyle zayıfladığına dikkati çeken Kani, "Meclisteki Kürt siyasi partilerinin tümü Zebari lehine oy kullansaydı sonuç tam tersi olacaktı. Maalesef, Zebari bazı Kürtlerin verdiği evet oyuyla bakanlıktan düşürüldü. Hiçbir zaman Kürtlerin kendi topuklarına sıkacağını öngörmemiştik" değerlendirmesinde bulundu.

'İSTEDİKLERİ ZAMAN İSTEDİKLERİ KÜRT BAKAN İÇİN BAHANE UYDURUP, BAKANLIKTAN DÜŞÜREBİLİRLER'

Irak merkezi hükümetindeki siyasi mekanizmanın bundan sonra Kürtlerin aleyhine çalışacağı uyarısında da bulunan Kani şunları kaydetti: "İstedikleri zaman ve istedikleri Kürt bakan için bir bahane uydurup, onu bakanlıktan düşürebilirler. Bundan sonra hiçbir şekilde bir Kürt bakan onlarla karşı karşıya gelemez. Zebari'ye yaptıklarının aynısını diğer bakanlara da yapacaklar." KDP'nin siyasi gözlemcisi ve Irak meclisi eski milletvekili Mueyyed Tayyip ise Zebari'nin düşürülmesinin yolsuzlukla mücadele ya da reformla ilgisinin olmadığını savunarak, yapılanın mecliste 28 sandalyesi olan KDP'ye darbe amacı taşıdığını ileri sürdü.

'BUNU ARKASINDA NURİ MALİKİ'NİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Irak merkezi hükümetinde KDP kotasına ait tek bakanın Zebari olduğunun altını çizen Tayyip, "KDP'nin payı olan Genelkurmay Başkanlığı ve birkaç önemli pozisyon var. Ancak bunların hiçbiri henüz geri verilmiş değil. Bunun arkasında Nuri Maliki'nin olduğunu düşünüyorum" dedi. Irak siyasetinde KDP'nin elinde birçok güçlü kart olduğuna dikkati çeken Tayyip, "Gerek görüldüğü zaman KDP bu kartları bir bir ortaya çıkaracaktır. Mecliste 28 sandalyesi var ve istediği zaman tavrını ortaya koyabilir" yorumunu yaptı.

Hoşyar Zebari, Irak meclisinde çarşamba günü yapılan gensoru oturumunda hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Maliye Bakanlığından düşürülmüştü.

Irak meclisinde 249 milletvekilinin katıldığı oturumda 158 milletvekili Zebari aleyhine oy kullanmıştı. IKBY'de muhalefetin başını çeken ve KDP ile ciddi siyasi kriz yaşayan Goran (Değişim) Hareketi milletvekilleri gensoru oylamasında Zebari aleyhine oy kullandıklarını açıklamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı bazı milletvekilleri de Zebari aleyhine açıklamalarda bulunmuştu. Zebari ise perşembe günü Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, "Bu olayın arkasında Kanun Devleti ve şahsen Nuri Maliki var. Maliki'nin büyük bir kini var. Sadece Kürdistan hükümetine değil, Irak Başbakanı Haydar İbadi'ye de var. Amacı hükümeti yıkmak" ifadelerini kullanmıştı. Zebari, Maliye Bakanlığı görevinden önce 2003-2014 yılları arasında Irak'ın Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

RAYLI

ADAM DÜPEDÜZ ZİMMETTEN YARGILANMIŞ. GAYET DOĞAL BİR SON.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş