DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

KCK: misillemede bulunacağız

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, bugün yaptığı açıklamada, 'gerillamız siyasi soykırım operasyonlarına karşı da misillemede bulunacaktır' dedi...

11.07.2015 20:52:26

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, bugün yaptığı açıklamayla 2012 sonunda fiilen başlatılan, 2013 yılı Newrozu'nda ise kamuoyuna duyurulan ateşkesin sona erdiğini duyurdu. Türk devleti ‘Ben devletim, bildiğimi yaparım' diyerek ateşkese uymamış, sürekli çatışmalara yol açacak edimlerde bulunmuştur, ifadelerini kullanan KCK, "Türk devletini karakol, askeri amaçlı yol ve barajlar yapmaması konusunda sürekli uyarmış, bunların ateşkesi bozmak ve savaşı başlatmak anlamına geldiği vurgulanmıştır. Halkımız defalarca savaşı başlatacak bu tür adımlar karşısında canlı kalkan olmuş; devletin halka saldırması karşısında gençlerden ve yurtsever halktan insanlarımız yaşamını yitirmiştir," dedi.

T24'te yer alan haber şöyle:

"Tüm barajların yapımını durdurma ve bunun için gerilla güçleri dahil her türlü imkanını seferber etme kararı alınmıştır" diyen KCK,  barajların ve baraj yapımında kullanılan araçların gerilla güçlerinin hedefinde olacağını açıkladı.

"KÜLTÜREL SOYKIRIM VE ASKERİ AMAÇLI BARAJLAR YAPARAK ATEŞKES KOŞULLARI"

Baraj yapımını üstlenen müteahhitlerin ve çalışanların acilen inşaat alanlarını boşaltılması çağrısında bulunan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı'nın açıklaması şu şekilde:

"Türk devleti ‘Ben devletim, bildiğimi yaparım' diyerek ateşkese uymamış, sürekli çatışmalara yol açacak edimlerde bulunmuştur. Halbuki ateşkes ve çatışmasızlık her gücün ateşkesin başlamasından önceki konumunda kalması; ateşkesi bozacak adımlar atmaktan kaçınması demektir. Türk devleti ise onlarca karakol, askeri amaçlı yol, kültürel soykırım ve askeri amaçlı barajlar yaparak ateşkes koşullarını demokratik siyasal çözüm için değil, yeni bir savaş için ciddi bir hazırlık yapmak ve gerçekleşecek savaşta avantajlı konuma gelmek için kullanmıştır.

"Türk devletini karakol, askeri amaçlı yol ve barajlar yapmaması konusunda sürekli uyarmış, bunların ateşkesi bozmak ve savaşı başlatmak anlamına geldiği vurgulanmıştır. Halkımız defalarca savaşı başlatacak bu tür adımlar karşısında canlı kalkan olmuş; devletin halka saldırması karşısında gençlerden ve yurtsever halktan insanlarımız yaşamını yitirmiştir.

"ÖZGÜRLÜK HAREKETİMİZİN TİTİZ TAVRI İSTİSMAR EDİLDİ"

"Türk devleti Özgürlük Hareketimizin demokratik siyasal çözümdeki ısrarını ve ateşkes konusundaki titiz yaklaşımını istismar ederek karakol, yol ve baraj yapımlarını hiç durdurmamış, özellikle seçim sürecindeki dikkatli ve sabırlı yaklaşımımızı fırsat bilerek bu yönlü çalışmalarını hızlandırmıştır.

"Türkiye'de derin devlet denilen yapılar ve Milli Güvenlik Kurulu bu barajların yapımını Kürdistan'ı insansızlaştırmak, tarihi-kültürel değerleri yok etmek ve gerillanın hareket alanının daraltılmasını sağlamak için yapılmasını istediği ve planladığı bir gerçektir. Barajların Kürdistan'ı insansızlaştırmak, bu temelde kültürel soykırımı tamamlamak için yapıldığı açıktır. İnsanlığın ve insanlık kültürünün kendini var ettiği Fırat-Dicle boyları böylece insanlığın ve kök kültürünün mezarı haline getirilmektedir. Bu nedenle şu anda bir referandum yapılsa Kürdistan halkının yüzde 90'ı Kürt halkı için mezar haline getirilen barajlara hayır diyecektir. Kürt Özgürlük Hareketi de bu halkın siyasi iradesi ve gücü olarak bu barajlara hayır demektedir.

"BARAJLAR VE BARAJ YAPIMINDAN KULLANILAN ARAÇLAR GERİLLA GÜÇLERİMİZİN HEDEFİNDE OLACAKTIR"

"Türk devletinin Kürt sorununda bir çözüm politikası olmadığı için bu baraj yapımlarında ısrar edilmektedir. Bu nedenle gerilla kültürel soykırım ve askeri amaçlı barajların yapımını ateşkesi bozmak olduğunu söylemesine rağmen Türk devleti bu yönlü adımlar atmakta ısrar etmekte, en son Silvan barajının yapımında olduğu gibi çatışmalara yol açmaktadır. Onlarca yerde ateşkesi bozan böyle barajlar yapılmaktadır. Seçim sonrası bu barajların yapımı daha da hızlandırılmış bulunmaktadır.

"Özgürlük Hareketimiz Türk devletinin bu tutumunu değerlendirerek bu durumun kabul edilmeyeceği kararına varmış, tüm barajların yapımını durdurma ve bunun için gerilla güçleri dahil her türlü imkanını seferber etme kararı almıştır. Bundan sonra tüm barajlar, baraj yapımında kullanılan araçlar gerilla güçlerimizin hedefinde olacaktır. Bu nedenle bu baraj yapımını üstlenen müteahhitler ve burada çalışanların tümü derhal bu alanlardan çıkmalıdır. Bundan sonra baraj yapımı alanlarda yaşanan çatışmalardan ve ortaya çıkan sonuçlardan bu baraj yapımında ısrar eden AKP hükümeti ve üstlenen müteahhit firmalar olacaktır.”

“AKP hükümeti her zaman uyarmamıza rağmen Kürt halkının demokratik örgütlülüğü ve siyasi iradesini kırmak ve toplumu dirençsiz bırakmak için sürekli tutuklamalara yönelmektedir. Halklarımız bu seçimde Türk devletinin ve hükümetinin Türkiye'yi demokratikleştirme, Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarını çözme mesajı vermesine rağmen bu mesajın tersine uygulamalar yapılmaktadır.

"HER TUTUKLAMA ARTIK GERİLLA İÇİN BİR MİSİLLEME NEDENİ OLACAKTIR"

“Bu nedenle tüm halkımızı bu tutuklamaları önlemeye çağırdığımız gibi, her tutuklama artık gerilla için bir misilleme nedeni olacaktır. Türk devleti ve AKP Hükümeti 7 Haziran seçimlerinden sonra bu tür uygulamalardan vazgeçerek demokratikleşme yönünde adım atacaklarına dair kamuoyuna açıklamalar yapmaları gerekirken, Kürt halkına yönelik savaş yürütmek anlamına gelen adımlar atmaları kesinlikle kabul edilmeyecektir. Bu tür adımlara karşı halkımız ve gerilla direnme hakkını kullanarak Türkiye ve Kürdistan'da demokratikleşmenin zorunlu olduğunu; 7 Haziran seçim sonuçlarının da Türk devleti ve Hükümetlerine bu sorumluluğu yüklediğini ciddi bir biçimde hatırlatacaktır.

"Türkiye ve Kürdistan kamuoyu bilmelidir ki, askeri amaçlı baraj ve karakol yapımlarına karşı gerillamız direnme hakkını kullanacak ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı da misillemede bulunacaktır.

"Özgürlük Hareketimiz artık ateşkes tutumunun istismar edilmesini kabul etmeyecek, oyalama yaparak Kürt sorununu çözümsüz bırakan politikalara karşı da tutumunu koyacaktır. Artık sabırlı ve makul tutumumuzu istismar edenlere ve oyalama politikası yürütenlere hiçbir biçimde müsaade edilmeyecektir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Batmanlı

Yahu ben Barajın kürtlerin ' mücadelesi' ile alakasını kuramadim. Silvan barajı na gittim.Bütün bir diyarbakır Hazro ovasını sulama işi için kullanılacak. Bunun nesi kötü anlayamadım. Bu kadar guzel bir proje ye karşı çıkmak , Kürtlerin sadece iyi ve zenginleşmesini engellemek içindir. Projeyi gören ve bilenler ne kadar güzel bir yatırım olduğunu anlarlarhttps://m.youtube.com/watch?v=ut62cJ0SrXE

naz

Devlet bölgeye yatırım yapmasın.Belliki bölge halkı da yatırım istemiyor ki en son seçimlerde kck nın lehine oy kullandı.

Mehmet OLGUN

Sayın Biden bize akademisyenler ve ifade özgürlüğü edebiyatı yapma, önce kendi ülkene bak.

alia57

Manisa'nın 'kürt' eniştesi, şu bana söylediğinin yarısını da hayranı olduğun PKKlılara söylesen, bu milletin evladı ölmezdi..Adam dağdan meydan okuyor sen buradan tatavasını yapıyorsun..Aferin sana...

alia57

Bir büyük hesaplaşma olacak.. El mi yaman bey mi yaman o zaman belli olur.. Arkanı dağa vermişsin konuş bakalım!! '

alia57

Bir büyük hesaplaşma olacak.. El mi yaman bey mi yaman o zaman belli olur.. Arkanı dağa vermişsin konuş bakalım!! '

Kürd

Kurtleri uyanmaya davet eden kalpleri kaskati beyni tutulmus muslumanciklara sunu sormak istiyorum.evet biz dindar kurtler pkk nin terorunu gorduk.her turlu teroru siddeti red ediyoruz.ideolojisi islama aykiridir ve pkk yi lanetliyoruz. Ama sizlerin hic mi sucu yok.seyh sait, seyid riza ve bediüzzaman birer imanli kurttuler.onlar sehid edilirken katledilirken siz onlari da lanetlemistiniz.bugun kurtlerin okulda dilleri kimlik ve kulturleri yasak.mesela kardesek sizin de bir cumle kurtce bilmeniz gerekmez mi.simdi kürtler sizin samimiyetinize neden inansin.

deniz

Kck yı bitirme operasyonu başlamalıdır gözaltılar başlasa pkk muhataplıktan çıkarılsa sesleri kesilir hükümetin yanlış politakalarıdır bunları azdıran iyice şımardılar gereken acilen hiç beklemeden yapılmalıdır

cetin

Askeri amaçlı baraj ne demek.. katil sürülerinin baraj araçlarını yakmak ve yıkmaktan ne kastettiğini biz gayet iyi biliyoruz.. doğu ve güneydoğu halkına yatırım yapılmasını önleyerek onları fakirleştirmeye çalıştırıp her türlü provakasyona alet etmeye çalışıyorlar..kürt kardeşlerimizin de artık bu işe dur demesi gerekiyor.. ihanetin bedeli hem bu dünyada hem de öbür dünyada ağır olacaktır..

Ramazan

Sayin Kukla oyle diyorsunda Doguda ve Guneydoguda insanlarin cogu kacak elektirik kullaniyor ekonominin donmesi icinde elektirik lazim elektirik icinde baraj nukleer santral vs lazim. Ama dismihraklar bunlari istemiyor cunku Turkiye'nin kalkinmasini istemiyor sizde bu oyuna bilerek veya bilmeyerek geliyorsunuz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş