DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kazakistan anayasasını değiştiriyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yönetim sisteminin verimliliğini artırmak için cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin parlamento ve hükümete devredilmesini öngören anayasa değişikliği taslağının tartışılmaya açılması kararı aldığını bildirdi.

5 Yıl Önce
2017-01-25 23:04:42

Devlet televizyonundan halka hitap eden Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkedeki güçlü cumhurbaşkanlık kurumunun devletin kuruluş sürecindeki zorlukları aşmakta başarılı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Biz yeni devlet, yeni ekonomi, yeni toplumu kurduk. Şimdiden küresel ve bölgesel çağrılara nasıl tepki göstereceğimizi düşünmeliyiz. Önerilen reformların temeli iktidar yetkilerinin yeniden dağıtımı ve genel olarak siyasi sistemin demokratikleşmesinden oluşuyor."

NE DEĞİŞECEK?

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, önerilen reformlar kapsamında cumhurbaşkanının dış siyaset, milli güvenlik ve savunma alanlarındaki sorumluluklarının devam edeceğini, sosyal, ekonomik süreçlerdeki yetkilerinin de hükümete devredileceğini kaydetti.

Hükümetin kurulmasında parlamentonun rolünü güçlendirmek gerektiğini vurgulayan Nazarbayev, yapılacak anayasa değişikliği kapsamında seçimlerde kazanan partinin hükümetin kurulması üzerinde belirleyici etkisi olacağını aktardı.

Nazarbayev, söz konusu reformların ileride istikrarlı bir siyasi sistem oluşturacağını, hükümet ile parlamentonun rolünün güçlendirilmesinin de küresel çağrılara cevap verilmesini sağlayacağını belirterek "Evet, bu zor bir yönetim sistemidir ancak toplumda karmaşık hale gelmiştir. Cumhurbaşkanının bazı yetkilerini devretme kararını bilinçli olarak aldım ve bunu da etkin, istikrarlı ve modern bir yönetim sistemini kurmak amaçlı yapıyorum" dedi.

Kazakistan'da kalkınmanın demokratik yönde gideceğini belirten Nazarbayev, anayasa reformu proje taslağının kamuoyu tartışmalarına sunulmasıyla ilgili kararı imzaladığını bildirdi.

PARLAMENTOYA SUNULACAK

Değişikliklerin yapılacağı anayasa taslağının hükümet tarafından hazırlanarak parlamentoya sunulması bekleniyor.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ" İLE İLGİLİ NE?

Nazarbayev'in söz konusu sözleri, ilk etapta "başkanlık sistemine veda ediliyor" şeklinde lanse edilmişti.

Söz konusu haber için fotoğrafa tıklayınız:

c_25

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

hak

aman bunu asrın lideri duymasın alim allah kıyamet kopar biz parlementer sistemden cumhubaşkanlığına geçerken bunlar tersini yapıyor bunlarda bizim akmücahitlerinki kadar akıl yok sanırım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş