DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kayseri'deki radar uygulamaları kazaları yüzde 9,5 azalttı

Kayseri'deki radar uygulamaları kazaları yüzde 9,5 azalttı

7 Yıl Önce
2015-06-01 10:44:12
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, hız ihlaline yönelik denetimlerin ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yılın ilk 4 ayında yüzde 9,5'lik azalma sağladığını belirterek, şehrin bu düşüşle kazaların en çok azaldığı 7'nci il konumuna yükseldiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğündeki Karayolu Trafik Güvenliği İl Koordinasyon Kurulunda konuşan Düzgün, vatandaşların can ve mal güvenliğinin her şeyin üstünde olduğunu vurguladı.

Kayseri'de 321 bin araç, 480 bin de sürücü bulunduğunu kaydeden Düzgün, geçen yıl trafiğe çıkan araç sayısının yüzde 11 artığı bilgisini paylaştı.

Araç ve sürücü sayısının hızla artması nedeniyle kazalardaki can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinin önemine dikkati çeken Düzgün, bunun eğitim, trafikte saygı, kurallara uyma ve denetimlerle mümkün olacağını aktardı.

Düzgün, Kayseri'de geçen yıl meydana gelen kazalardaki kusur nedenleri araştırıldığında hız ihlalinin yüzde 34'le ilk sırada yer aldığını ifade ederek, buna yönelik denetimleri kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.

Düzgün, şunları kaydetti:

"Kimi zaman vatandaşlarımız hız ihlaline yönelik kontrollerden şikayetçi olsalar da bu kontrollerin vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik olduğu açıktır. Nitekim, kentimizdeki ölümlü ve yaralamalı kazalarda yılın ilk 4 ayında yüzde 9,5'lik azalma yaşanmıştır. 2014'ün ilk 4 ayında 3 bin 386 kaza meydana gelirken, bu yıl bu rakam 3 bin 64'e gerilemiştir. Yakaladığımız yüzde 9,5'lik gerilemeyle de Türkiye genelindeki kazalarda en çok azalmanın yaşandığı 7'nci il konumuna yükseldik."

- Emniyet kemeri denetimleri

Vali Orhan Düzgün, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında azalışta denetimler kadar vatandaşların kurallara uyma konusunda gösterdiği özenin de katkısı bulunduğunu vurgulayarak, hassasiyetleri dolayısıyla vatandaşlara teşekkür etti.

Emniyet kemeri kullanımına yönelik çalışmalara da değinen Düzgün, Kayseri'de 30 kavşakta buna ilişkin kameralı denetim yapıldığını, bu uygulamanın da emniyet kemeri takmanın alışkanlık haline getirilmesine yardımcı olduğunu aktardı.

Trafik kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik denetimlerin de sürdüğünü kaydeden Düzgün, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün egzoz kontrollerine yönelik 2 araçla 24 saat denetim yaptığını ifade etti.

Toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Uysal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Naziksoy, Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, Abdullah Gül, Melikşah ve Nuh Naci Yazgan Üniversitelerinin temsilcileriyle kurula üye kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş