DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kayseri Alevi Derneği Başkanı'ndan kapatılan derneklerle ilgili açıklama

OHAL sonrası ilk KHK (kanun hükmündeki kararname) kapsamında bir çok kurum ve kuruluş kapanmıştı. Kapatılan 1229 vakıf ve dernekten 13'ü ise Alevi derneği idi...

6 Yıl Önce
2016-07-27 14:54:46

Konu hakkında açıklama yapan Kayseri Hacı Bektaşi Veli Derneği ve Vakfı Başkanı Sadık Genç, Ankara'daki Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) başkanlar kurulu toplantısı sonrasında bu konuda çok telefon aldığını belirterek, “Kapatılan derneklerin bizimle ilgisi yok. Bu dernekler, Alevi çalıştayları sırasında kurulan çakma derneklerdir” ifadesini kullandı.

Hürriyet'in haberine göre Bazı Alevi kökenlilerin FETÖ/PYD örgütü tarafından kurulan bu derneklere alet olduklarını ifade eden Genç, şunları söyledi:

"Ankara'da ABF Başkanlar Kurulu toplantısındayken ve döndükten sonra çok sayıda telefon aldım. Arayanlar, adlarında ' Hacı Bektaşi Veli' ya da başka şekilde 'Alevi' geçen derneklerin kapatıldığını söyleyerek bizimle ilgili olup olmadığını soruyorlar. Bu dernekler Alevi Çözüm Süreci'nde yapılan çalıştaylar sırasında kurulan çakma derneklerdir. Bugün öğreniyoruz ki bu çakma dernekler FETÖ/ PDY örgütü tarafından kurulmuş ve bazı yol düşkünü Alevi kökenliler de buna alet olmuşlardır. Gerçek Alevi kurum yöneticileri, o zaman da bunun yanlış olduğunu, Alevi sorununun hiçbir inanç hizmeti yürütmeyen cemevi bile olmayan çakma derneklerle yapılan çalışmalarla çözülemeyeceğini söylemişlerdir. Bugün bunun ne kadar doğru olduğu anlaşılmıştır."

Açıklamasında, "Hiçbir Alevi, askeri veya sivil darbeyi desteklemez. Darbelerden en büyük zararı her zaman Aleviler görmüştür" ifadelerini de kullanan Genç, "Her darbeden sonra ülkemizin 30 yıl geriye gittiği bir gerçektir. Yakın tarihte yaşadığımız 12 Eylül darbesi bunun en büyük ispatıdır. Sonuç olarak derneğimiz halka ve Hakk'a hizmet yolunda faaliyetlerine devam etmektedir. Kapatılan çakma derneklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" diye konuştu.

İŞTE KAPATILAN ALEVİ DERNEKLERİ

Sivas Ufuk Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği, Malatya Şahı Merdan Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Mersin Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği, Ankara Hacı Bektaş Veli Eğitim Kültür, Sağlık ve Araştırma Vakfı, İstanbul Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu, İstanbul Arifler Alevi Bektaşi Derneği, Bursa Haydariye Alevi Bektaşi Derneği, Nefes Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği, İstanbul Anadolu Alevi Derneği, İstanbul Canlar Alevi Bektaşi Derneği, İstanbul Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği, İzmir Semah Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Iyide fetocu alevilere aleviler purovoke olmasin diye dokunulmayacakmi.cakma alti dernek bir dakika.bunu simdimi söylüyorsunuz.fetonun aleviler icinde yeterince adami var.batada izzettin dogan.160 ülkede var.dinler arasi diyalok falan.ülkemizdeki etnik guruplarimi esgececek

kamil hakkı

Bu durumun alevi vatandaşlara iyi anlatılması, provakasyonu-huzursuzluğu engeller..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş