SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Kayı boyunun reisi Süleyman Şah

Oğuzların Kayı boyundan olan Süleyman Şah'ın babasının adı Kaya Alp'tir. Doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgiler olmadığı gibi 12. yüzyılın sonlarında doğduğu ve Kayı boyunun reisi olduğu bilinir.

Kayı boyunun reisi Süleyman Şah
7.5.2020 11:00:10

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin babası yani dedesi olan Süleyman Şah'ın tam doğum tarihi bilinmemekle birlikte pek çok tarihi kaynakta 1178 yılında dünyaya geldiği söyleniyor. Oğuzların Kayı boyundan olan Süleyman Şah'ın babasının adı Kaya Alp'tir. Doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgiler olmadığı gibi 12. yüzyılın sonlarında doğduğu ve Kayı boyunun reisi olduğu bilinir.

Erzincan ve Ahlat tarafına yerleşti

Süleyman Şah, Cengiz Han'ın Orta Asya'daki istilâsı üzerine, 13. yüzyılda Türkistan'dan batıya doğru göç etmeye karar vermiştir. Türkistan'dan 50.000 kişiyle Kuzey Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu'ya gelerek, 1214'te Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşti.

Süleyman Şah'ın ölümü Fırat Nehri'nde boğularak gerçekleşmiştir. Süleyman Şah binlerce kişilik oymağını 1214 yılında Fırat Nehrinden geçirip Anadolu'ya getirirken kendisi iki askeri ile suya kapılara boğulmuştur.

Caber Kalesi'ne taşındı

Ölümü üzerine iki adamı ile Caber Kalesi'nin eteklerine gömülmüş ve oymağı devralan oğlu Osman Gazinin babası Ertuğrul Gazi eşliğimde Anadolu'ya doğru yoluna devam etmiştir. Süleyman Şah'ın ölümü hakkında bazı tarihi kaynaklarda ise Melikşah'ın kardeşi I. Tutuş'un ordularıyla Halep yakınlarında yaptığı savaşta öldüğü iddia edilmektedir.

Süleyman Şah'ın Sungur Tekin, Gündoğdu, Ertuğrul Bey ve Dündar Bey adında dört oğlu vardı. Sungur Tekin ve Gündoğdu, kabileleriyle birlikte eski yurtlarına döndü. Dündar Bey ve Ertuğrul Gazi, 400 çadırlık aile efradıyla beraber yeni bir yurt aramak için Pasinler Ovası ile Sürmeliçukur yöresine gittiler.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR