DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Katar'dan Arakanlı Müslümanlara 50 milyon dolar yardım

Katar'dan Arakanlı Müslümanlara 50 milyon dolar yardım

7 Yıl Önce
2015-05-28 22:29:23
Katar'ın, Myanmar'daki zulüm ve ayrımcılıktan kaçan Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) ev sahipliği yapan Endonezya'ya 50 milyon dolar bağışladığı bildirildi.

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile Emirlik Divanı'nda bir araya geldi.

Marsudi görüşmede, Bangladeş ve Myanmar'dan gelen mülteciler konusunda ülkesinin ve Malezya'nın geçici çözüm olarak, barınak ve gıda temini için sarf ettiği çabayı dile getirdi, Katar'dan da kendilerine destek olmasını talep etti.

Emir Al Sani de görüşmenin ardından Arakanlı sığınmacıların masraflarının karşılanması amacıyla Endonezya'ya 50 milyon dolar bağışlanması talimatını verdi.

BM tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak nitelendirilen Rohingyalar, Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Yıllar süren askeri cunta yönetiminin ardından 2011'de iktidara gelen Tein Sein hükümetinin başlattığı reform sürecinden hiçbir şekilde yararlanamayan Arakanlı Müslümanlar, sadece kendileri için uygulanan yasal, ekonomik ve toplumsal kısıtlamalara maruz kalıyor.

Güney Asya'daki göçmen trajedisiyle bir kez daha dünya gündemine gelen Arakanlı Müslümanlar, vatandaş olarak görülmedikleri Myanmar'daki zulüm ve ayrımcılıktan kaçarken, insan kaçakçılarının tuzağına düşüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Dicle'nin kenarındaki çoban

Öze Dönüş ve Zehra grubu adına hangi vekiller aday olmuştur? İddanızı ispatlayamıyorsanız müfterisiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş