DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Katalonya'da resmi sonuçlar açıklandı

Geçtiğimiz pazar günü bağımsızlık referandumu gerçekleştiren Katalonya, sandıktan çıkan resmi sonuçları açıkladı.

5 Yıl Önce
2017-10-06 20:44:32

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz pazar günü bağımsızlık referandumu gerçekleştiren Katalonya Özerk Yönetimi, referandumun resmi sonuçlarını duyurdu.

YÜZDE 43 KATILIM

Buna göre, 5 milyon 313 bin 564 seçmenin kayıtlı olduğu referandumda yüzde 43,03'lük oranla toplam 2 milyon 286 bin 217 kişi oy kullandı.

YÜZDE 90 'EVET' DEDİ

Referandum sonucunda 2 milyon 44 bin 38 kişi (yüzde 90,18) "bağımsız Katalonya Cumhuriyeti'ne" "evet" derken, 44 bin 913 (yüzde 7,83) "hayır" ve 19 bin 719 kişi de (yüzde 1,98) geçersiz oy kullandı.

BAĞIMSIZLIK DEKLARASYONUNA HAZIRLIK

İspanya'nın yasadışı olarak tanımladığı bağımsızlık referandumunun resmi sonuçları yerel parlamentoya gönderildi. Katalonya yönetimi, bağımsızlık deklarasyonunu ilan etme hazırlığına başladı.

Yerel parlamentosunda çıkardığı ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen "referandum yasası" gereği referandum sonuçlarının parlamentoya iletilmesinden 48 saat sonra bağımsızlık ilan etmeyi planlayan yerel hükümet, 9 Ekim'deki parlamentoyu toplama kararının Anayasa Mahkemesince askıya alınmasının ardından bu kez 10 Ekim Salı günü toplanma kararı verdiğini açıkladı.

10 EKİM'DE DUYURULACAK

Katalonya'daki "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakının kurduğu azınlık hükümetine dışarıdan destek veren sistem karşıtı "Halk Birliği Adaylığı", 10 Ekim'de ilan edilecek bağımsızlık deklarasyonunun metni için Junts pel Si ile çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimleri önlemek için siyasi, ekonomik ve adli yollardan önlemler alan İspanya hükümeti ise 10 Ekim'de yapılması planlanan toplantıyı durdurmak için henüz bir adım atmadı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş