DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9812 ₺

EURO

16,9318 ₺

ALTIN

948,77 ₺

BİST

2.386,65 ₺

Katalonya'da referandumun ekonomik yansıması

İspanya'da bağımsızlık referandumuna giden Katalonya'da, ülkenin en büyük 5'inci bankası Sabadell, Barselona'daki merkezini taşımaya karar verdi.

5 Yıl Önce
2017-10-06 00:25:17

İspanya'nın en büyük bankalarından Sabadell, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerin neden olduğu ekonomik tedirginlikten dolayı Barselona'daki merkezini Alicante kentine kaydırma kararı aldı.

Sabadell Yönetim Kurulu, bugün yaptığı toplantının ardından, bankanın Barselona'daki merkezini ülkenin güney doğusundaki Alicante kentine taşıyacağını duyurdu.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerden sonra bir haftadır Madrid Borsası'ndaki hisselerinde ciddi düşüş yaşayan Sabadell, aldığı bu kararın etkisiyle borsadaki hisselerinin bugün yüzde 3,21'lik değer kazanmasını sağladı.

Sabadell'in kararıyla Madrid Borsası İbex 35 günü, yüzde 2,51'lik artışla kapatarak yılın en iyi ikinci yükselişini kaydetti.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimler biyoteknoloji firmasi Oryzon'u da etkilemişti. Şirket dün yaptığı açıklamada, Barselona'daki merkez binasını ve yönetim kurulunu Madrid'e çekme kararı aldığını bildirmişti.

Bu arada El Pais gazetesi, İspanya hükümetinin Katalonya'dan çıkmak isteyen firmaların işlemlerini hızlandıracak bir yasa üzerinde çalıştığını iddia etti.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş